English


        העמותה למען איכות סביבה וחיים בנהריה


דף הבית מי אנחנו ?מה קורה אסבסט שמירת חופים הגנת העץ מעורבות גן ירוק הצטרפות צרו קשר

 

 

 

חוות דעת של המומחה יצחק פישר

השכלתי

הנני בעל תואר בוגר במדעי הטבע, אוניברסיטת טוסון 1972.
תעודה במינהל עסקים, בחשבונאות, אוניברסיטת בולטימור – 1976.
סיימתי קורסי הכשרה שונים ע"י ה-
EPA ו-OSHA בגהות תעשיתית, ניטור סביבתי ובטיחות.
הסמכה מטעם  
AHERA כמבקר סילוק אסבסט – משנת 1988.
הסמכה מטעם  
AHERA כמבקר ומנהל תכנון בקרת אסבסט – משנת 1988.
מוסמך מטעם מינהל הגהות התעשייתית  האמריקאי, 1982 – אישור מס' 2216.
מוסמך מטעם מינהל מומחי הבטיחות, 1986 – אישור מס' 8007.
רשום כתברואן סביבתי ע"י מדינת מרילנד, ארה"ב, 1993, מס' 1021.

נסיון מקצועי

הנני  מעורב באופן רציני בפיקוח על חשיפה תעסוקתית וסביבתית לאסבסט כבר משנת 1976, כאשר המשרד להגנת הסביבה בארה"ב חוקק את התיקון ל"חוק האויר הנקי" ופרסם את התקן לזיהום האויר. תקן זה פורסם ע"מ לבקר פליטת אסבסט, מרקורי, בריליום וויניל כלוריד. באחריותי כתברואן המחוזי היה לפקח על היישום של תקן זה ברחבי מחוז בלטימור במרילנד, ארה"ב. בין המפעלים הרבים במחוז בלטימור שהשתמשו באסבסט, היו מחצבות לכריית חומרי אסבסט ומתקני תעשייה שייצרו מסנני אסבסט. אחריותי כללה את הפיקוח הישיר ולבסוף את הבקרה על חשיפה סביבתית לחומרים מסוכנים שנגרמה ע"י חברת המכרות פוהטן, אחד מאותם מפעלי תעשיה.

במהלך העסקתי ע"י משרד העבודה של מרילנד-אושה, מחלקת גהות תעשיתית ב- 1978, התחלתי לפקח על חשיפה תעסוקתית לאסבסט במכרות מתכת, תחנות כוח ומפעלי תעשיה כבדים אחרים.

כיועץ פרטי – הפרוייקט הראשון שלי כלל פיקוח ובקרה של סילוק אסבסט והתחיל במכון הלאומי לבריאות בבטסדה, מרילנד. פרוייקט זה כלל את הפיקוח והבקרה של סילוק חמ"א בצורת חומרי בידוד מתוך חדרי הועידה של הרופאים בבנין C31 ב- 1982.

מאז 1983, כאשר הדבר נדרש לראשונה על פי חוק, לימדתי סילוק אסבסט בקורסי הכשרה ואני ממשיך לעשות זאת.

לימדתי את הקורסים הנדרשים ע"י המשרד להגנת הסביבה לעובדים באסבסט, מבקרים מפקחים ומנהלי תכנון כדרוש ע"י חוק פעולות חירום לגבי נזקי האסבסט, מאז קביעתם של תקנים אלה ב- 1986 .

בין לקוחותי בנושא סילוק אסבסט היו:

הפנטגון, מכון סמיטסוניאן, אקדמית הצי של ארה"ב, משרד הבינוי ומאות גופים פדרליים, כולל משרדו של הרמטכ"ל קולין פאואל בפורט ריצ'י, מרילנד, ארה"ב, במהלך מלחמת המפרץ, בנינים ממשלתיים ופרטיים – סה"כ מליון של מטרים רבועים.

ב- 1987 ניהל מכון התקנים הלאומי האמריקאי מחקר על שיטות להתקנה של מערכות המטרה בבניינים שיש בהם בידוד אסבסט. היתה זו אחריותי להבטיח את איכות הסביבה באתרים של מבני משרדים פדרליים הנמצאים בכמה מדינות, לפקח על מדדי בקרה שהיו בשימוש כדי למדוד ריכוזי אסבסט. הממצאים פורסמו בדו"ח על השיטות הדרושות לבקרת נזקים, והן היוו את המסמכים המנחים לסוג זה של פרויקטים ברחבי ארה"ב.

היה זה באחריותי לכתוב את הדרישות ולפקח על הסילוק הנכון של כל האסבסט והפסולת המזיקה עבור רשות האצטדיון במרילנד במהלך בניית האצטדיון בבלטימור, מרילנד ארה"ב. המיתקן היה בנוי על שטח של 340 דונם בעיר התחתית של בלטימור. היה צורך לפנות מבנים וקרקע נגועה באסבסט ומגוון של חומרים מזיקים אחרים באתר הפרוייקט וזה זכה לפרסום רב ובוצע בפומבי, בתוך איזור מגורים בעיר התחתית ובוצע תוך תגובה שלילית מינימלית מצד האזרחים שגרו בסביבה.

כיום הנני מנהל בריאות בטיחות ובטחון בחברת דרך ארץ הבונה את כביש חוצה ישראל.

 

וזו חוות דעתי:

.        חוות דעת זו מתבססת על :  

1.1.       סקר אסבסט בגליל המערבי מאת דייב דיזנהאוס וזאב ויורם וורגה.

1.2.       מסמך "הנחיות לטיפול באסבסט ומוצריו" מטעם המשרד לאיכות הסביבה.

1.3.       סיור בתאריך ה-20.2.02 במקומות הבאים שצויינו בסקר: 

- בשכונת רסקו בנהריה, רח' קק"ל פינת דוד בן גוריון (אזור הנכלל בסיווג 2) במקום בו מתקיימות עבודות תשתית לצנרת, מדרכות, חומות והרחבת כביש  

- בשטחים מזוהמים מזרחית וצפונית למפעל איתנית וכן אזור תעשיה דרומי.  

-צפונית לאתר מדינת הילדים, ע"י בית הספר בגבעת טרומפלדור, אזור תעשייה דרומית מערבית למפעל איתנית, שכונת עמידר (שם מצויות נגריות, חוות בלוני גז, סדנת חיתוך שיש, איזורי מגרש ספורט וחוף הים). 

1.4.       שיחות עם אחד משני מבצעי הסקר, דייב דיזנהאוס ועם נציגי העמותה- התובעת.

 

2.        הגליל המערבי הינו בפוטנציה אזור מזוהם באסבסט : 

מפעל איתנית ייצר מוצרי אסבסט במשך כ-45 שנים- בין השנים  1952-1997. את הפסולת שהצטברה פיזר המפעל בקרקעות שמסביבו ובין השנים 1964 לבין 1978, לפי מיטב ידיעתי, נמכרה פסולת האסבסט ע"י המפעל לגורמים שונים, כחומר לציפוי דרכים בוציות באיזורים חקלאיים, כמשטחי חנייה, ציפוי למשטחים ברפתות, לולים מגרשי משחקים ועוד.

הפסולת מורכבת מחומר אבקתי פריך אשר יכול להתפזר בקלות באוויר. החומר מונח על הקרקע במקומות שונים בכל הגליל המערבי. לפי מיטב ידעתי, נמכרה הפסולת לקיבוצים, מושבים ולאנשים פרטיים, וכן ניתן חומר פריך לעובדי המפעל עצמו, אשר השתמשו בחומר לכיסוי משטחים בחצרותיהם הפרטיות. לפיכך, אין יכולת לדעת עד היכן פוזר החומר והיכן הוא מונח. יש להניח כי רוב הקונים באו מהאיזור הקרוב לנהריה, וכי רוב הפועלים חיו באיזור הגליל המערבי- לכן איזור הגליל המערבי הינו מזוהם ביותר.   

עוד אציין כי המקור העיקרי לאסבסט במדינת ישראל (מלבד מקורות זניחים אפשריים נוספים) נובע מפעילותה של איתנית משך השנים.  

3.        תוצאות "סקר אסבסט בגליל המערבי": 

הסקר, שכאמור הוכן מטעם המשרד לאיכות הסביבה, מעלה תוצאות קשות ביותר באשר למפגע האסבסט באזורים נרחבים בגליל המערבי. הסקר מחלק את ממצאיו ל-4 קטגוריות על פי דרגת חומרה: 

- סווג 1 מציין אתרים בעלי כמויות גדולות וגלויות לעין של שאריות אסבסט תעשייתיות מפוזרות על פני שטחים נרחבים. אזורים כאלו נמצאו ליד איתנית ובאתר נוסף ששימש בעבר להשלכת פסולת אסבסט תעשייתית.    

- סווג 2 מציין אתרים בהם קיימת פסולת אסבסט ששימשה כמצע לכבישים, מגרשי חניה, מגרשים לאיסוף זבל, רצפות לרפתות וכו'.  

- סווג 3 מתאר אתרים בהם ישנם לכאורה "מקורות שוליים של זיהום אסבסט". 

 

- סווג 4 מתאר אתרים בהם לכאורה "לא התגלתה כל פסולת מכל סוג".   

 אין ספק כי לפחות ביחס לאזורים אשר הנם בסווג  1 ו-2  יש להיערך מיידית לכיסוי/פנוי מפגע האסבסט, והכל בהתאם לנסיבות וכפי שיפורט להלן. המצב בו מונחת הפסולת כיום ללא כיסוי, ללא קבורה וללא הגבלה של שימוש או הובלה למקומות אחרים, מהווה סיכון לבריאות הציבור, ויש להיערך במהירות האפשרית למניעת התפשטות הזיהום ע"י הרוח ו/או ע"י הפרעות מכניות שיעשו ע"י אנשים. לדוגמא, פסולת אסבסט פריך אשר נחשפת בימים אלו בזמן עבודות עפר בנהריה מסוכנת ביותר, במקומות אחרים בהם יש פסולת אסבסט פריך בקרקע עלול להווצר מצב דומה. יש לפעול מיידית לכיסוי וסימון המפגע, או לחילופין לפינוי והטמנתו במקום מאושר להטמנה.  

4.        חלק ניכר מהאזורים הנגועים, אשר סווגו בסקר בסווג 1 ו-2, עדיין אינם מטופלים ומהווים סכנה גדולה פוטנציאלית לציבור – 

בתצפיות שערכתי באזורים הסמוכים לאיתנית- אזור התעשייה הצפוני: לאורך פסי הרכבת, לאורך מדינת הילדים ואזור תעשיה דרומי אשר כולם מסווגים בסווג 1 לא ראיתי שנעשות כל עבודות פינוי/כיסוי/ ניקוי/ הצבת שלטי אזהרה לציבור/ גידור וכד'. כך גם בשכונת גבעת טרומפלדור ועמידר בנהריה, אשר סווגו בסווג 2. 

5.        באתרים בהם החלו לבצע עבודות, כנראה לאור ממצאי הסקר, נעשות העבודות בניגוד להנחיות ומסכנות את הציבור הרחב- 

העבודות המבוצעות כיום בחלק מאזורי המפגע מחמירות את הסיכון לציבור, ונעשות ללא פיקוח ראוי, ושלא בהתאם להנחיות המועצה הטכנית לאבק מזיק - "הוראות לעבודה עם מוצרי מלט ואסבסט", מסמך "הנחיות לטיפול באסבסט ומוצריו" או שיטות עבודה מקובלות באסבסט. להלן רשימה של פריטים ספציפיים אשר נצפו על ידי כהפרה של האמור לעיל בסיורי ביום ה-20.2.02 בשכונת רסקו בנהריה אשר סווגה בסקר בסווג 2 (ראו לענין זה עמ' 14 למסמך ההנחיות) :  

5.1.       לא ראיתי שלטי אזהרה בתוך אתר עבודות חפירה לשם ניקוי/פינוי, ולא הוצבו שלטים באתר עבודות בלב שכונת המגורים, המזהירים את התושבים מפני סכנת החשיפה לאסבסט. 

5.2.       לא סגרו את אתר עבודות החפירה מפני מעבר הולכי רגל ותנועת רכבים . 

5.3.       ראיתי במו עיני הולכי רגל ורוכבי אופנים עוברים ונוסעים במקום במרחק קרוב מאוד לחפירות, כאשר אף אחד לא עוצר אותם או מזהיר אותם. 

5.4.       ראיתי במו עיני את המפקח בשטח ניגש לכלי החפירה כאשר הוא חובש מסיכה שאיננה מקובלת לעבודה באסבסט וללא חליפת מגן. שלושת העובדים ליד הבולדוזר חבשו גם הם מסכות לא תקניות לעבודה באסבסט אשר אף נחבשו בצורה לא תיקנית. שאר העובדים והקבלן, הסתובבו ללא הגנה, ללא מסיכות,ללא חליפות מגן ועקבו אחר החפירות בצמוד לעבודות.  

5.5.       ראיתי תושבים מבקרים באתר ללא מסיכות או חליפות וללא הגנה, כאשר אף אחד לא מונע מהם להתקרב. אני עצמי התקרבתי עד לחפירות עצמן ואיש לא עצר אותי או הזהיר אותי עד שעזבתי מרצוני את המקום. 

5.6.       הכלל הבסיסי ביותר בעבודות אסבסט הינו הרטבת האזור בו עובדים באופן תיקני ותוך הוספת חומר SURFACTENT. בעבודות בהם צפיתי לא בוצעה הרטבה תקנית ולא הוסף חומר ה- SURFACTENT

5.7.       בנוסף לכל האמור לעיל העבודות בוצעו באופן לא תקני אף ללא קשר להיותן עבודות אסבסט: העובדים לא חבשו קסדה, לא נעלו נעלי עבודה, לא לבשו אפודות מגן, ואף המשאית שליוותה את העבודות לא התריעה לפני נסיעה לאחור. 

5.8.       קיים חשש כי אופן ביצוע העבודות בניגוד להנחיות ולמקובל בעבודה באסבסט אף יכול להטעות את הציבור ולצור תחושה כי כל אחד יכול לקחת שקית למלא אותה באסבסט ולזרוק אותו בכל מקום העולה על רוחו. 

 

6.        בנוסף לכל האמור לעיל- המציאות חמורה הרבה יותר מתוצאות הסקר: 

6.1.       המקומות שנבדקו לצורך הכנת הסקר נבחרו בצורה לא מדעית, שכן  הסקר "הוגבל לדגימות מדגמיות בלבד" (כלשון מסמך ההנחיות מטעם המשרד לאיכות הסביבה, עמ' 5). וכך, במהלך סיורי בנהריה ראיתי מקומות נוספים בהם יש חומר שנחזה להיות אסבסט על הקרקע ואשר אינם מצוינים בסקר. לדוגמא, חצרות פרטיות ברחוב יצחק שדה בשכונת רסקו בנהריה, ושבילים המחברים בין הבתים לדרך הציבורית. 

6.2.       למיטב ידיעתי לא נערכו בדיקות עומק בקרקע ע"י עורכי הסקר בהתאם להנחיות המשרד לאיכות הסביבה. אשר על כן באתרים אשר כוסו במהלך השנים באספלט או בבינוי אחר לא בוצעו בדיקות עומק ויתכן כי פעולות חפירה פשוטות באזורים אלו (למשל לצורך עבודות תשתית לכבלים, צינור מים וכד' ) עלולות לחשוף - הן את העובדים והן את הציבור הרחב המתגורר בשכנות - למפגע האסבסט על כל הסיכונים הכרוכים בו .

 

7.        המלצות: 

בהתבסס על הנתונים דלעיל, וכיוון שסיבי אסבסט מסוכנים יותר במצב פריך, צריך לנקוט בצעדים הבאים למניעת אפשרות לפיזור מפגע האסבסט למקומות אחרים או הפצה באוויר: 

7.1.       באזורים שכבר הוגדרו בסקר כמפגע אסבסט יש להרטיב את השטחים בצורה מסודרת ומידית עד לפינוי/כיסוי האזור, ולהציב שלטי אזהרה לציבור. 

7.2.       במקומות שכבר החלו עבודות התשתית, יש לגדר מיד ולמנוע מעבר הולכי רגל וכלי תחבורה או בעלי חיים. (כפי שהורה בית הדין בענין מדינת הילדים). 

7.3.       יש לערוך מיפוי מדוייק באתרים שלא נבדקו בסקר (הסקר בדק 53 אתרים מדגמיים בלבד) בגליל המערבי ולערוך רישום בהתאם ברשויות המקומיות. 

7.4.       באזורים אשר על פי הסקר הינם בגדר מפגע אסבסט יערך ניקוי או כיסוי האסבסט על פי הנסיבות, ובהתאם להמלצות המפקחים מסמך ההנחיות ומסמך הוועדה. באזורים נוספים אשר יבדקו בעתיד ואשר גם בהם ימצא אסבסט ינהגו כאמור. 

7.5.       בטרם תבוצע כל עבודת תשתית, בניה, גינון חפירה וכד' בגליל המערבי תעשה בדיקה מקדמית להימצאות אסבסט בקרקע. במידה ולא תופרך האפשרות כי קיים אסבסט בקרקע תבוצע העבודה על פי רישון מיוחד בהתאם לתקנות ותוך פיקוח של המפקחים כאמור. 

7.6.       לא ינתן אישור להקמת גנים (לרבות פעוטונים פרטיים) /בתי ספר/ קיטנות- מקומות חינוך ו/או מפגש לפעוטות ילדים ונוער וכיוצ"ב- באתרים המוכרים כמזוהמים באסבסט ובמרחק של עד 50 מ' מהם, עד אשר יפונה האסבסט (ולא רק יכוסה סתם) מן המקום.  

7.7.       תוקם וועדת פיקוח אשר תהיה מורכבת משני נציגי ציבור מומחים לאסבסט, שני נציגי המשרד לאיכות הסביבה- מומחים לאסבסט שאינם קשורים לעבודות בתחום, שני נציגי משרד איכות הסביבה באזורים הנמצאים בשטח הבעייתי- מאיגוד ערים, רופא תעסוקתי ומומחה להגיינה תעסוקתית מטעם משרד העבודה כאשר אף אחד מהנ"ל איננו קשור או היה קשור למפעל איתנית.    

7.8.       בכל עירייה/ מועצה ימונה מפקח אסבסט (בהתאם לאמור להלן), אשר יהיה אחראי על כל עבודות  הניקוי/פינוי/כיסוי בתחום המועצה העירייה. 

7.9.       המשרד לאיכות הסביבה יכשיר קבוצה של מפקחים לעבודות אסבסט. מפקחים אלו יועסקו ע"י הרשויות/ מועצות אזוריות השונות בגליל המערבי ויפקחו על כל עבודות הפינוי/ניקוי/תשתית וכד' שיבוצעו ע"י קבלנים המורשים לעבוד באסבסט. 

7.10.    מפקח או חברה אשר יפרו את תקנות העבודה באסבסט ייקנסו בסכום ניכר ומשמעותי. 

7.11.    במשרד לאיכות הסביבה יתנהל רישום ומעקב אחר כל מפקח וקבלן העוסקים בעבודה באסבסט. לכל רשות ולכל מעסיק, תהיה גישה למידע זה, כדי לדעת באם העסקת אותו גורם חוקית ואינה מפירה את התקנות לעבודה באסבסט.בכל שנה יאושר מחדש רשיונו של הקבלן או המפקח.

  

 

אסבסט - ראשי
?מה קורה
פעילויות שלנו
? מהו אסבסט
טיפול באסבסט
סכנות בריאותיות
הזיהום בגליל המערבי
מפגעי אסבסט
נתוני תחלואה בארץ
חוות דעת פרופ' פרנק
חוות דעת פרופ' ריכטר
חוות דעת פרופ' רביד
חוות דעת יצחק פישר
"מדינת הילדים"
עצומה למניעת הפיזור
העתירה נגד העירייה
תובענה ייצוגית אסבסט
העתירה לבג"ץ
הכתבה במבט שני

 

מפת האתר  | אודות האתר  |  כתוב לנו  |  עזרה  |  עמוד הבית | רשימת תפוצה | קישורים  | ENGLISH
העמותה למען איכות חיים ואיכות סביבה נהריה, כתובת: ת.ד. 1019 נהריה 22110 , טלפקס: 9574449 –0
4  ,
דואר אלקטרוני:
aqlen.il@gmail.com  אתר: http://naen.timba.info