English


        העמותה למען איכות סביבה וחיים בנהריה


דף הבית מי אנחנו ?מה קורה אסבסט שמירת חופים הגנת העץ מעורבות גן ירוק הצטרפות צרו קשר

 

אסבסט והסכנה הבריאותיתמחקרים מראים כי הסיכון של תושבי נהריה לחלות במחלות אסבסט הינו גבוה באופן ניכר מזה של תושבים במקומות אחרים:
מחקר שנעשה בשנת 2000 טוען כי הסיכוי לחלות במזותוליומה לאנשים שחיים בטווח של 200 מ' מתעשיות הקשורות באסבסט הינו פי 11.5 יותר גבוה מאשר באוכלוסייה הכללית. ואכן, מחקרים שנעשו בשנים האחרונות בארץ מראים כי הסיכוי של תושבי נהריה לחלות במחלות סרטניות הנובעות מחשיפה לאסבסט (ולא רק מזותוליומה) הינו פי 2-3 מהסיכוי של תושבים באזורים אחרים בארץ.

ראו פירוט לענין זה חו"ד ד"ר ריכטר תובענה ייצוגית 2003 סעיף 4 אשר אף מציין כי:
"לאור תוצאות "סקר האסבסט בגליל המערבי" יתכן בהחלט כי המצב שתואר בנהריה נכון גם לאזורים נוספים בגליל המערבי, אלא שהנושא טרם נבדק ביחס לאזורים אלו, וממילא וכפי שיפורט להלן, התחלואה בגין החשיפה לאסבסט טרם הגיעה לשיאה".
אסבסט שהינו, קבוצה של מינרלים המופרשים מ- Mg Ca וסיליקטים במבנה גבישים מורכבים המופיעים בצורת סיבים, ידוע כמחולל סרטן ומחלות אחרות.

הסכנה שבחשיפה לאסבסט נובעת מעמידות הסיבים בסביבה ובנוף, ומכך שאין לאסבסט מראה של חומר מסוכן, ואין הוא מפיץ ריחות רעים, אולם הוא עשוי לגרום למחלות חשוכות מרפא.

מבין המחלות שנגרמות עקב החשיפה לאסבסט:
סרטן- האסבסט הינו אחד מהחומרים המסרטנים להם הוקדשו מחקרים רבים ביותר: מעל ל-11,000 פרסומים במשך 40 השנים האחרונות.
סוגי הסרטן המופיעים בשכיחות גבוהה יותר באנשים בעלי חשיפה מוקדמת לאסבסט הם:

א. מזותליומה של האדר (סרטן החזה) ושל הצפק - מדובר בסוג של סרטן הפוגע בקרום הריאה, בקרום הבטן, ובקרום הלב. הפגיעה כתוצאה מהמחלה היא קשה, וברוב המקרים היא מסתיימת במוות. מדובר במחלה ייחודית לחשיפה לאסבסט. תחולת החיים של אנשים אשר לקו במזותליומה הוא בסדר גודל של שנה עד שנתיים. כיום ידוע כי הסיכון לחלות במחלה זו קיים גם למי שנחשף חשיפות קצרות טווח בלבד לאסבסט ולאו דווקא לעובדי אסבסט ובני משפחותיהם.

ב. סרטן ריאות - זמן החביון הממוצע העובר מאז תחילת החשיפה לאסבסט ועד להופעת סרטן הריאות הוא בין 20 ל-30 שנה.

ג. קיימים דיווחים גם על הופעתם של סוגי הסרטן הבאים, בשכיחות גבוהה יותר באנשים בעלי חשיפה מוקדמת לאסבסט: סרטן הקיבה, סרטן המעי הגס, סרטן החלחולת, סרטן של אזור הפה והגרון, סרטן הלוע, וסרטן הכליות.

מלבד סוגי הסרטן, גורמת החשיפה לאסבסט גם למחלות הבאות:
א. אסבסטוזיס: מחלה זו מאופיינת ע"י הצטמקות של הרקמה הריאתית כתוצאה משאיפת סיבי אסבסט הנשארים בריאות. תופעה זו גורמת לקוצר נשימה ולירידה בתפקודי הריאה כתוצאה מאובדן הגמישות הרגילה של הריאות ופגיעה בקצב מעבר החמצן דרך הממברן בין האלביילנו והקפילריום. סימני המחלה מופיעים לראשונה כעבור 10 שנים לפחות מהחשיפה הראשונה. מן הראוי לציין כי אין צורך במחלת האסבסטוזיס כדי לחלות בסרטן.

ב. פגיעות פלויאליות שפירות: פגיעות אלה מופיעות לאחר חשיפה ממושכת לסיבי אסבסט ותקופת חביון ארוכה. הן מהוות סימן לחשיפה לסיבי אסבסט, ועלולות להגביל את נפח הריאה ואת כושר הנשימה.
הסכנה שבחשיפה לאסבסט לציבור הרחב ובמיוחד לילדים צעירים :
מחקרים:
ממחקרים שנעשו בעולם ובארץ עולה כי הסכנה לחלות במחלות שצויינו לעיל, או בחלקם, קיימת גם לאוכלוסייה הרחבה, ולא רק לעובדים בתעשיית האסבסט ולבני משפחותיהם:

במחקר שנערך בבריטניה כבר באמצע שנות ה-60 עלה כי 10% מחולי המזותליומה אינם עובדי אסבסט (גרינברג, 67-68)
במחקר שנערך בארץ בשנת 1976 עלה כי מחלת המזותליומה, מתגלה בקבוצות אוכלוסייה שאינן עובדות באסבסט - הלו הן ילדים מתחת לגיל 15 ונשים. (למש, 76)
במחקר נוסף שנערך בארץ בשנת 1986 הוכח שוב כי גם גורמים לא תעסוקתיים גורמים למחלה (למש), 73-82.
מחקרים נוספים מראים כי חשיפה בגיל צעיר לסיבי אסבסט מעלה את הסיכון לחלות .

מחקרים מראים כי הסיכון של תושבי נהריה לחלות במחלות אסבסט הינו גבוהה באופן ניכר מזה של תושבים במקומות אחרים:

מחקר שנעשה בין השנים 1988 ל-1996 מראה כי הסיכוי לחלות במזותליומה בנהריה הוא פי 3 מהסיכוי לחלות במחלה זו בבאר שבע, ויותר מפי 2 מהסיכוי לחלות במחלה זו בירושלים.

אותו מחקר שצויין לעיל הראה גם כי הסיכוי לחלות בסרטן ריאות בנהריה הינו פי 2.5 מהממוצע הארצי.
מחקר שנערך בשנת 1999 ע"י משרד הבריאות הראה כי הסיכון למות ממחלות סרטניות שנובעות מאסבסט לתושבי נהריה הוא לפחות פי 2 מאשר בערים אחרות בישראל.

ההסבר לתוצאות החמורות שצויינו לעיל הינו מיקומו של מפעל איתנית, אשר ייצר משך שנים מוצרי אסבסט, בנהריה. פסולת אסבסט רבה מצויה באזורים הגובלים במפעל ובחלקה אף שימשה את תושבי נהריה לבניית שבילים, גגות, דרכים וכיוצ'. סיבי האסבסט שהתפזרו ועודם מתפזרים באוויר מסכנים את הציבור הרחב המתגורר באזור.

התוצאות דלעיל מתיישבות גם עם מחקר שנעשה בשנת 2000 אשר העלה את המסקנה כי הסיכון לחלות במזותליומה לאנשים שחיים בטווח של 200 מ' מתעשיות הקשורות באסבסט הינו פי 11.5 יותר גבוהות מאשר באוכלוסיות כללית. תושבים הגרים בין 2 ק"מ ל-5 ק"מ מתעשיות אסבסט סובלים גם מסיכון גבוה יותר לחלות במחלות אחרות הקשורות לאסבסט וסרטנים אחרים.

יובהר כי לאור תוצאות "סקר האסבסט בגליל המערבי" יתכן בהחלט כי המצב שתואר בנהריה נכון גם לאזורים נוספים בגליל המערבי, אלא שהנושא טרם נבדק ביחס לאזורים אלו, וממילא וכפי שיפורט להלן, התחלואה בגין החשיפה לאסבסט טרם הגיעה לשיאה.


תחלואת הציבור כתוצאה מחשיפה לאסבסט טרם הגיעה לשיאה ועשויה להתרחש בעשורים הקרובים:

בד"כ קיימת תקופת חביון של יותר מ-10 שנים בין החשיפה לאסבסט ובין הופעת המחלה, ולעיתים מתפרצת המחלה אחרי כ- 40 - 50 שנה אחרי תחילת החשיפה.

מחקרים באוסטרליה ובאירופה טוענים כי ( ריכטר- 95, מגנאני- 2000) מאחר והשימוש והייצור של מוצרי אסבסט היה בשיאו בשנות ה-70 המאוחרות, ולאור תקופת החביון הארוכה, שיא התמותה מסרטן ריאות יהיה בין השנים 2010-2020.

השימוש והייצור של מוצרי אסבסט בארץ התרחש גם הוא בשנות ה-70 המאוחרות, ועל כן הצפי גם בארץ הוא לעלייה בתחלואה ובתמותה בעשרים השנים הבאות. אבל מאחר שהמפגע בארץ מצוי עדיין בעיצומו, והחשיפה של האוכלוסייה הרחבה לסיבי האסבסט נמשכת גם בימים אלו ממש (וראו למשל חו"ד של ד"ר פישר), הרי שתוצאות חשיפה זו והתחלואה בעקבותיה עשויות להתרחש אף לאחר המועדים שצוינו לעיל (ריכטר 2002).

דרכי החשיפה מרובות:
• חשיפה תעסוקתית שהתמשכה במפעל ישאסבסט - איתנית עד סוף תקופת הייצור .1999
• זיהום האויר ממפעל ישאסבסט , רמות הזיהום באויר היו גבוהות עוד בשנים 1989
• העברת סיבי אסבסט בבגדי העובדים למשפחתם הקרובה – חשיפה עד 1985.
• חשיפה מקרית דרך הסביבה, המתמשכת עד ימים אלו 2006 , עקב חפירות במשטחים ודרכים העשויות מאסבסט פריך.
• העברת סיבי אסבסט דרך בעלי חיים – חיות מחמד משוטטות במוקדי זיהום.
• מחזורים רבים של ילדי נהריה ביקרו באולמות הייצור בשיא הייצור במפעל ישאסבסט, כחלק מתוכנית הלימודים.

חשיפה מקרית בלבד ,יכולה לגרום למחלת סרטן קטלנית הנקראת מזותליומה. על פי המחקרים, המזותליומה , נובעת בעיקר מחשיפה לסיבי האסבסט הכחול (אשר יובא לנהריה עד 1985 מדרום אפריקה.)

 

לצפייה במסמך של המשרד לאיכות הסביבה על בעיית האסבסט בישראל ("confronting the Asbestos problem in Israel") לחץ כאן לפורמט pdf באנגלית

 

 

אסבסט - ראשי
?מה קורה
פעילויות שלנו
? מהו אסבסט
טיפול באסבסט
סכנות בריאותיות
הזיהום בגליל המערבי
מפגעי אסבסט
נתוני תחלואה בארץ
חוות דעת פרופ' פרנק
חוות דעת פרופ' ריכטר
חוות דעת פרופ' רביד
חוות דעת יצחק פישר
"מדינת הילדים"
עצומה למניעת הפיזור
העתירה נגד העירייה
תובענה ייצוגית אסבסט
העתירה לבג"ץ
הכתבה במבט שני

 

מפת האתר  | אודות האתר  |  כתוב לנו  |  עזרה  |  עמוד הבית | רשימת תפוצה | קישורים  | ENGLISH
העמותה למען איכות חיים ואיכות סביבה נהריה, כתובת: ת.ד. 1019 נהריה 22110 , טלפקס: 9574449 –0
4  ,
דואר אלקטרוני:
aqlen.il@gmail.com  אתר: http://naen.timba.info