English


        העמותה למען איכות סביבה וחיים בנהריה


דף הבית מי אנחנו ?מה קורה אסבסט שמירת חופים הגנת העץ מעורבות גן ירוק הצטרפות צרו קשר

 

מה קורה

29.11.09 הודעה לעיתונות: ישלח נציג מהעמותה לוועדת היגוי לפרויקט ניקוי אסבסט. כאן

1.6.09 בעקבות עתירת אדם טבע ודין והעמותה למען איכות הסביבה והחיים בנהריה – התקדמות בהקמת חברה מנהלת לטיפול במפגעי האסבסט בנהריה ובסביבותיה
אדם טבע ודין: הקמת חברה מנהלת תהווה מפנה חיובי בטיפול במפגע האסבסט בצפון כאן

14.5.09 נקבע לו"ז לפינוי אסבסט בגליל המערבי. כאן

8.10.08 ביום ב' הקרוב, בשעה 12:00 עומד להתקיים דיון בועדת הכלכלה של הכנסת בנושא ייעוד כספים שנצברו מהשבת בקבוקי משקה לטובת סילוק פסולת אסבסט בגליל. נראה כי הבקשה לקיים את הדיון הגיעה ישירות מהשר להגנת הסביבה, לבקשת ראש אגף אבק מזיק במשרד.  כאן

9.2008 מתוך כתבה ב mynet "המדינה: נשקיע 20 מיליון שקל בטיפול באזבסט. בדיון שנערך בתביעת העמותות הירוקות נגד הרשויות חשף נציג הפרקליטות את כוונת משרדי הממשלה. בית המשפט: נדמה כי אכן הטיפול בבעיה הקשה של האזבסט נושא פירות ". לינק לכתבה כאן

22.7.08 הוחלט על הקמת ועדת מעקב שתפקח על הטיפול באסבסט כאן

14.7.08 דיון בנושא האסבסט בנהריה - החלטות כאן

11.7.08 דיון בכנסת ביום שני הקרוב 14.7 בנושא בעיית האסבסט בגליל המערבי כאן

3.7.08 עצומה להשעיית ראש עיריית נהריה מתפקידו כאן

3.2008 לקריאת סקר האסבסט האחרון כאן

1.2008 הוגשה עתירה נגד עיריית נהריה כאן

25.8.07 חברת איתנית תשלם לעיריית נהריה, פיצוי של כ-4.7 מיליון שקל לכיסוי הוצאות פינוי אזבסט מאזור בו היה אמור להיבנות לונה פארק  - כאן
22.8.07

22.8.07 תגובת העמותה למחיקת התובענה הייצוגית כנגד מפעל "איתנית" ומנהליו - כאן

מיום: 3 בינואר 2007: 5 מיליון ש"ח הוקצו לסילוק אסבסט בגליל המערבי. קישור לכתבה בנושא כאן

30 בנובמבר 2006 - פסק דין בנושא סלילת כביש חוף סמוך למפעל איתנית

5 בנובמבר 2006 - תוכנית "מבט שני" בערוץ 1 ב 20 לנובמבר, יום ב', תעסוק בנושא זיהום אסבסט בנהריה ובגליל המערבי.

19 ספטמבר 2006 - החלטת בית-המשפט המחוזי בעיניין האסבסט

15 ספטמבר 2006 -  דיון משפטי בנושא אסבסט ב 19.09.06

26 ביוני 2006 לא יוקם אתר להטמנת פסולת אסבסט באזור אעבלין

9 במאי 2006 פקחי המשרד לאיכות הסביבה המטפלים בפינוי אסבסט חזרו לעבודה

6 במאי 2006 משרד הבריאות מתכנן סקר לבדיקת מידת הסיכון הסביבתי מחשיפה לאסבסט
 

5 במאי 2006 פרופ' ארתור פרנק, מומחה לתחלואה מאסבסט מבקר בנהריה

5 למרץ 2006 תביעת מזותליומה סביבתית ראשונה בארץ

19 בספטמבר 2005 המשרד לאיכות הסביבה יסייע לרשויות המקומיות בפינוי האסבסט מנהריה

 24 לאוגוסט 2004 העמותה לאיכות חיים וסביבה בנהריה  דורשת מהממשלה להכריז על העיר נהריה כ"אזור מוכה אסבסט"

29 ליוני 2000  בג"ץ מחייב את מפעל "איתנית" לממן ניקוי פסולת אסבסט


 

הודעה לעיתונות

התקדמות משמעותית ביותר הושגה במסגרת הדיון בעתירה שהוגשה על ידי העמותה לאיכות חיים וסביבה בנהריה ועמותת אדם טבע ודין שעניינה פינוי מפגעי האסבסט באזור. יו"ר האגף לאבק מזיק במשרד להגנת הסביבה גב' תמר בר-און אשרה במכתב כי בוועדת ההגוי לפרויקט ניקוי האסבסט יישב נציג העמותה. כן ישב בישיבות גם נציג אדם טבע ודין. את העמותה ייצג בוועדת ההגוי עו"ד גולדבלט משה שנבחר לרכז את הטיפול בנושאי האסבסט.

 

 גב' אורית רייך שריכזה את המאבק בשם העמותה עד לחודשים האחרונים מסרה, כי ההודעה התקבלה בסיפוק רב וכעת מובטח קיום הקשר שבין מנהלת הפרויקט לציבור המקומי - קשר שהנו חיוני להצלחת הפרויקט.

 

התקדמות נוספת בתחום המאבק באסבסט הושגה עם אישורה בקריאה ראשונה של הצעת החוק למניעת מפגעי אסבסט. נציגי העמותה מתכוונים לעשות כל שביכולתם על מנת להבטיח כי יושלמו מהר ככול האפשר הליכי החקיקה בכנסת.


 

נקבע לו"ז לפינוי מפגעי אסבסט בגליל המערבי

ציטוט מתוך פרסום של אדם טבע ודין

 

14/05/2009

 

ביהמ"ש לעניינים מנהליים בחיפה בראשות השופטת וילנר דן בעתירה שהגישו אדם טבע ודין ועמותה למען איכות הסביבה והחיים בנהריה נגד עיריית נהריה והמשרד להגנת הסביבה על הטיפול הכושל במפגעי האסבסט בעיר.

 

בדיון הודיעו נציגי המשרד להגנת הסביבה כי המשרד להגנת הסביבה הכין את מסמכי המכרז הפומבי שנועד להקמת חברה מנהלת לטיפול באסבסט בגליל המערבי. תפקידיה של החברה יכללו הוצאת מכרזים לקבלני משנה, קשר עם הציבור, דיווח, תיעוד, ביצוע סקרים למיפוי האסבסט בגליל המערבי.

 

מתי זה יקרה?

 

המשרד להגנת הסביבה הציג בדיון מועדים מוערכים להתקדמות ההקמה של החברה:

1/4/09 – ועדת המכרזים של המשרד להגנת הסביבה אישרה את פרסומו של המכרז, בהתנייה באישור ועדת החריגים של משרד האוצר.

20/5/09 – יתקיים דיון אצל סגן החשב הכללי בהשתתפות משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה. בדיון תידון מידת המעורבות התקציבית שתידרש מהרשויות המקומיות – נקודה שיש לסגור לפני פרסום המכרז. לאחריו יועלה הנושא לאישור ועדת הפטור בחשב הכללי.

21/5/09 – הנושא יוצג לשר להגנת הסביבה, מר גלעד ארדן.

10/2009 – התקשרות עם החברה שתזכה במכרז.

12/2009 – פרסום מכרזים לקבלני משנה.

03/2010 – התקשרות עם קבלני משנה ותחילת ביצוע עבודות פינוי.

 

השופטת ציינה כי יש לקוות כי הגוף יוקם במהרה תוך שיתוף פעולה מלא של עיריית נהריה והדגישה כי לאחר פרסום מסמכי המכרז, במידה שיתברר כי החברה שתקום לא מיועדת לתת מענה לכלל מפגעי האסבסט בעיר נהריה, יהיה מקום להמשיך ולדון בעתירה לעומקה.

 

עו"ד עמית ברכה, סמנכ"ל אדם טבע ודין: "לאחר שנים של הזנחה והעדר טיפול במפגעי האסבסט יש לקוות שהמשרד להגנת הסביבה בראשות השר החדש ארדן יציב את נושא הטיפול באסבסט בראש סדר העדיפות של משרדו, כך שיוסרו כל  החסמים הביורוקרטים בדרך להקמת החברה המנהלת לטיפול באסבסט."

 

20 מיליון הם טיפה בים

 

במהלך הדרך, קראו אדם טבע ודין והעמותה לאיכות סביבה וחיים בנהריה לוועדת הכלכלה לדרוש מממשלת ישראל להקצות לאלתר את התקציבים בהיקפים האמיתיים הנדרשים לשם טיפול כולל ויסודי במפגעי האסבסט בנהריה ובגליל המערבי, כך שתופסק לאלתר חשיפת הציבור המתמשכת לפסולת האסבסט המסוכנת לבריאותו. 

העמותות מברכות על הקצאת 20 מיליון ₪ לטיפול במפגעי האסבסט החמורים בגליל המערבי, אך מדגישות כי מדובר בתקציב זעום ביותר לנוכח העובדה שממשלת ישראל הגדירה כבר ב 2005 אזורים אלה כאזורים מוכי אסבסט, החושפים את הציבור לסכנות בריאותיות קשות. 
תוכנית פינוי אסבסט המבקשת לפתור את הבעיה בכל הגליל המערבי ונהריה חייבת להיתמך בתקציב ממשלתי משמעותי, של מאות מיליוני שקלים, המיועד לטיפול בכל השטחים הציבוריים והפרטיים המזוהמים בכמות עצומה של פסולת אסבסט.


המצב היום

חומר האסבסט הוכח זה מכבר כמסרטן בבני אדם. מבחינה מדעית, די בחדירת סיב אסבסט אחד למערכת הנשימה בכדי לגרום למחלות סרטניות קשות חשוכות מרפא.
במשך כ-45 שנים, בין השנים 1952-1997, פעל מפעל "איתנית" (ישאסבסט לשעבר) בשטחה של העיר נהריה - ייצר, שינע ושיווק אסבסט לכל דורש במדינת ישראל, תוך יצירת זיהום סביבתי קשה בגליל המערבי, הכרוך בנזקים כבדים לבריאות הציבור.
בשנת 2005 הכריז השר לאיכות הסביבה על הכרה בנהריה ובגליל המערבי כאזור מוכה אסבסט. 
לאחרונה הודיע משרד הבריאות כי מחקרים מראים שהסיכוי של תושבי נהריה לחלות במחלות סרטניות הנובעות מחשיפה לאסבסט גבוה פי 10 מהסיכוי של תושבים באזורים אחרים בארץ.
·20 מיליון ₪ המתוכננים להקצאה לטיפול באסבסט מהווים טיפה בים ואין בסכום זעום זה לספק מזור רציני לבעיה רחבת ההיקף, כאשר בפועל נדרשים לפחות פי 30 ממנו כדי לפתור את כולה. מעבר לפינוי, נדרש ניקוי שיטתי וכולל, ניטור ומיפוי, יצירת מנגנון עירוני לתפעול הטיפול בבעיה האזורית של מפגעי האסבסט.
· הסקר על בסיסו מבוססת התוכנית למיגור מפגעי האסבסט אינו פותר את הבעיה במלואה, במיוחד לאור העובדה כי הוא מתייחס לשטחים הציבוריים בלבד, בעוד שמוקדי אסבסט רבים, בעיקר בעיר נהריה, מצויים בשטחים פרטיים. 
רוב הכספים המצויים כיום בקרן לשמירת הניקיון, מקורם בחוק הפקדון ומעתה ואילך רוב הכספים בה יגיעו מכספי היטל ההטמנה - אלה נועדו לקידום המיחזור בראש ובראשונה ואכן ראוי להקצותם למטרות אלו, ולהקצות משאבים נפרדים לטיפול באסבסט.

 

 


הודעה לעיתונות

בעקבות עתירת אדם טבע ודין והעמותה למען איכות הסביבה והחיים בנהריה – התקדמות בהקמת חברה מנהלת לטיפול במפגעי האסבסט בנהריה ובסביבותיה

אדם טבע ודין: הקמת חברה מנהלת תהווה מפנה חיובי בטיפול במפגע האסבסט בצפון

 

ביהמ"ש לעניינים מנהליים בחיפה בראשות השופטת וילנר דן הבוקר (יום ה') בעתירה שהגישו אדם טבע ודין ועמותה למען איכות הסביבה והחיים בנהריה נגד עיריית נהריה והמשרד להגנת הסביבה על הטיפול הכושל במפגעי האסבסט בעיר.

 

בדיון הודיעו נציגי המשרד להגנת הסביבה כי המשרד להגנת הסביבה הכין את מסמכי המכרז הפומבי שנועד להקמת חברה מנהלת לטיפול באסבסט בגליל המערבי. תפקידיה של החברה יכללו הוצאת מכרזים לקבלני משנה, קשר עם הציבור, דיווח, תיעוד, ביצוע סקרים למיפוי האסבסט בעיר.

דווח בדיון כי המועדים המוערכים להתקדמות ההקמה של החברה הם כדלקמן:

1.4.09 – ועדת המכרזים של המשרד להגנת הסביבה אישרה את פרסומו של המכרז, בהתנייה באישור ועדת החריגים של משרד האוצר.

20.5.09 – יתקיים דיון אצל סגן החשב הכללי בהשתתפות משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה. בדיון תידון מידת המעורבות התקציבית שתידרש מהרשויות המקומיות – נקודה שיש לסגור לפני פרסום המכרז. לאחריו יועלה הנושא לאישור ועדת הפטור בחשב הכללי.

21.5.09 – הנושא יוצג לשר להגנת הסביבה, מר גלעד ארדן.

10/2009 – התקשרות עם החברה שתזכה במכרז.

12/2009 – פרסום מכרזים לקבלני משנה.

03/2010 – התקשרות עם קבלני משנה ותחילת ביצוע עבודות פינוי.

 

השופטת ציינה כי יש לקוות כי הגוף יוקם במהרה תוך שיתוף פעולה מלא של עיריית נהריה והדגישה כי לאחר פרסום מסמכי המכרז, במידה שיתברר כי החברה שתקום לא מיועדת לתת מענה לכלל מפגעי האסבסט בעיר נהריה, יהיה מקום להמשיך ולדון בעתירה לעומקה.

נקבע כי הצדדים יגישו הודעה משותפת לאחר פרסום המכרז, ועד לסוף חודש יוני.

 

עו"ד עמית ברכה, סמנכ"ל אדם טבע ודין: "לאחר שנים של הזנחה והעדר טיפול במפגעי האסבסט יש לקוות שהמשרד להגנת הסביבה בראשות השר החדש ארדן יציב את נושא הטיפול באסבסט בראש סדר העדיפות הלאומית כך שיוסרו כל  החסמים הביורוקרטים בדרך להקמת החברה המנהלת לטיפול באסבסט."

 


ביום ב' הקרוב, בשעה 12:00 עומד להתקיים דיון בועדת הכלכלה של הכנסת בנושא ייעוד כספים שנצברו מהשבת בקבוקי משקה לטובת סילוק פסולת אסבסט בגליל. נראה כי הבקשה לקיים את הדיון הגיעה ישירות מהשר להגנת הסביבה, לבקשת ראש אגף אבק מזיק במשרד. 

 

 

להלן לינק למכתבו והמסמכים הנלווים.


 

 


מתוך הודעה של אט"ד מתאריך יום רביעי 16 יולי 2008 :
הטיפול במפגעי האסבסט יוצא לדרך

בדיון שהתקיים בוועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא האסבסט בגליל המערבי הציג משרד הבריאות נתונים מדאיגים לפיהם תחלואת סרטן הריאות ומחלות סופניות אחרות הנובעות מחשיפה לאסבסט, בקרב תושבי נהריה שנחשפו לאסבסט, גדולה פי 10 מאשר בכלל האוכלוסיה בישראל .
אדם טבע ודין הפעילה בנושא מספר שנים, בשיתוף העמותה למען איכות הסביבה והחיים בנהריה הציגה בדיון את דרישתה לתוכנית חירום לאומית בנושא, וקראה לכנסת לסייע בפיקוח, תיאום והפעלת לחץ על משרד האוצר להקצאת משאבים רבים לנושא.
במסגרת הדיון הוחלט לאכוף את החלטת בית המשפט מלפני שישה חודשים, אשר התקבלה בעקבות עתירה שהגישה העמותה, ולהקים ועדת מעקב מטעם ועדת הפנים והגנת הסביבה שתפקח על הטיפול בנושא.
 


דיון בנושא משבר האסבסט בנהריהאתמול (14.7) התקיים דיון מהיר בועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא בעיית האסבסט בנהריה. יוזם הדיון היה חבר הכנסת יוסי ביילין (מרצ) בעקבות פנייתה של אורית רייך, מנהלת העמותה למען איכות הסביבה בנהריה. בדיון נכחו יו"ר הועדה אופיר פז-פינס, ולצידו הח"כים יוסי ביילין, דב חנין ואסתרינה טרטמן. כמו כן, הגיעו לדיון נציגים מטעם משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה ועיריית נהרייה. מארגוני הסביבה נכחו נציגי העמותה מנהריה, אט"ד, החברה להגנת הטבע וחיים וסביבה.בישיבה הועלתה תמונת המצב הקשה של האסבסט בנהריה, תוך התייחסות הן לבעיה המיידית של האסבסט החשוף והן לבעיה הכללית של ריבוי אסבסט בבנייה בנהרייה, הן בשטחים ציבוריים והן בשטחים פרטיים. משרד הבריאות הציג חוות דעת לפיה האסבסט מסוכן מאוד לבריאות ויש לפעול לפנותו.

נציג המשרד להגנת הסביבה טען כי המשרד מודע לבעיה בנהריה ואף ערך סקר בנושא באזור, אולם בשל מחסור בהקצאת המשאבים המתאימים על-ידי משרד האוצר וכן בשל סירוב של תושבים לאפשר את בדיקות הסוקרים בבתיהם, טרם נערך טיפול כולל בבעיית האסבבט. נציג עיריית נהריה טען כי גם הם מודעים לבעיה אולם טרם נקטו פעולה מפאת מחסור במשאבים.

יו"ר הועדה, ח"כ אופיר פינס, ביקר בחריפות את העירייה ואת המשרד להגנת הסביבה על חוסר הטיפול במפגע, וכן את הממשלה על חוסר בהקצאת משאבים לצורך זה. הוא ביקר את העירייה על סדר העדיפויות הלוקה וטען כי היה זה באחריות העירייה להעניק עדיפות גבוהה לטיפול במפגע זה ולהקצות ממשאביה לצורך העניין, ובפרט ציין הכנסות בלתי-רגילות נוספות שניתן היה לעשות בהן שימוש במקרה זה. לסיכום הדיון הוחלט על מספר צעדים:1. יוכן מכתב מטעם הועדה לראש העיר הקורא לו לטפל במפגע ולממן זאת מתקציבי העירייה.

2. חה"כ ביילין יכין הצעת חוק המחייבת את התושבים לאפשר לסוקרים לבחון את רמת האסבסט בשטחם הפרטי.

3. תוקם ועדת מעקב שתפקח על הטיפול בנושא, ובכלל על זה על הקמת המנהלת הייעודית לטיפול בנושא. ועדה זו תרוכז על-ידי ח"כ ביילין.

פרוטוקול הדיון להורדה כאן בפורמט pdf או כפורמט pdf

מידע נוסף על הדיון נמצא בקישור http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3567939,00.html

 


דיון בכנסת ביום שני הקרוב 14.7 בנושא בעיית האסבסט בגליל המערבי
 

הוגשה בקשה לדיון מהיר בכנסת בועדת הפנים ואיכות הסביבה, על ידי ח"כ יוסי ביילין .
התקבל אישור לדיון ביום שני הקרוב 14.7.08 בשעה 10:00 בכנסת ירושלים
מטרת הדיון: לחץ על הממשלה לסיים את הבעייה הקשה הרובצת על הגליל המערבי. דרישה לברור מדוע התהליך לפתרון בעיית האסבסט אינו מתקדם זה זמן רב.
.הקמת ועדת מעקב אחר פעילות הממשלה עד לסילוק מפגע האסבסט מן הגליל המערבי
 


14.7.2008 

                    דיון בנושא משבר האסבסט בנהריהאתמול (14.7) התקיים דיון מהיר בועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא בעיית האסבסט בנהריה. יוזם הדיון היה חבר הכנסת יוסי ביילין (מרצ) בעקבות פנייתה של אורית רייך, מנהלת העמותה למען איכות הסביבה בנהריה. בדיון נכחו יו"ר הועדה אופיר פז-פינס, ולצידו הח"כים יוסי ביילין, דב חנין ואסתרינה טרטמן. כמו כן, הגיעו לדיון נציגים מטעם משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה ועיריית נהרייה. מארגוני הסביבה נכחו נציגי העמותה מנהריה, אט"ד, החברה להגנת הטבע וחיים וסביבה.בישיבה הועלתה תמונת המצב הקשה של האסבסט בנהריה, תוך התייחסות הן לבעיה המיידית של האסבסט החשוף והן לבעיה הכללית של ריבוי אסבסט בבנייה בנהרייה, הן בשטחים ציבוריים והן בשטחים פרטיים. משרד הבריאות הציג חוות דעת לפיה האסבסט מסוכן מאוד לבריאות ויש לפעול לפנותו.

נציג המשרד להגנת הסביבה טען כי המשרד מודע לבעיה בנהריה ואף ערך סקר בנושא באזור, אולם בשל מחסור בהקצאת המשאבים המתאימים על-ידי משרד האוצר וכן בשל סירוב של תושבים לאפשר את בדיקות הסוקרים בבתיהם, טרם נערך טיפול כולל בבעיית האסבבט. נציג עיריית נהריה טען כי גם הם מודעים לבעיה אולם טרם נקטו פעולה מפאת מחסור במשאבים.

יו"ר הועדה, ח"כ אופיר פינס, ביקר בחריפות את העירייה ואת המשרד להגנת הסביבה על חוסר הטיפול במפגע, וכן את הממשלה על חוסר בהקצאת משאבים לצורך זה. הוא ביקר את העירייה על סדר העדיפויות הלוקה וטען כי היה זה באחריות העירייה להעניק עדיפות גבוהה לטיפול במפגע זה ולהקצות ממשאביה לצורך העניין, ובפרט ציין הכנסות בלתי-רגילות נוספות שניתן היה לעשות בהן שימוש במקרה זה. לסיכום הדיון הוחלט על מספר צעדים:1. יוכן מכתב מטעם הועדה לראש העיר הקורא לו לטפל במפגע ולממן זאת מתקציבי העירייה.

2. חה"כ ביילין יכין הצעת חוק המחייבת את התושבים לאפשר לסוקרים לבחון את רמת האסבסט בשטחם הפרטי.

3. תוקם ועדת מעקב שתפקח על הטיפול בנושא, ובכלל על זה על הקמת המנהלת הייעודית לטיפול בנושא. ועדה זו תרוכז על-ידי ח"כ ביילין.

פרוטוקול הדיון להורדה כאן בפורמט pdf או כפורמט pdf

מידע נוסף על הדיון נמצא בקישור http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3567939,00.html

 


3.2008 - פורסם סקר אסבסט האחרון כאן


10.4.2007 - נשלח מכתב תשובה של העירייה לתושבי רסקו.
המכתב נפתח כך:  לאחר מאמצים רבים הצליחה עיריית נהריה להשיג תקציב של 3 מיליון ש"ח  מהמשרד להגנת הסביבה לשם ביצוע טיפול יסודי בבעיית האסבסט בנהריה.
להורדת המשך המכתב לחץ כאן


 

4.2007 - כתבה שהתפרסמה השבוע בגלובס להורדה כאן (pdf או doc)


 

10.2.2007 - לחתימה על העצומה בנושא אסבסט - כאן
מכתב תגובה של משרד ראש הממשלה לעצומה - כאן


 

9.2.2007 - כתבה שהתפרסמה ב"צפון 1 " בנושא בעיית האסבסט בנהריה - לחץ כאן


 

  • 24.10.2006 - העמותה שולחת לעיריית נהריה מכתב התראה על ניקוי מוקדי האסבסט בנהריה

         תקציר:

                בידי מרשותיי מצוי מידע קונקרטי אודות מצבורי אסבסט שונים ברחבי העיר נהריה, אשר אינם מטופלים והמסכנים את בריאות התושבים ועוברי האורח. בקליפת האגוז נציין מספר מקרים לשם המחשת הטענות:
א.     
רחוב קק"ל 10 – סיפור המקרה החל ביום 1.6.05 אז נחשפה במקום פסולת אסבסט, כאשר בעל השטח חפר את יסודות הבית שרכש, והוציא כמות גדולה ביותר של אסבסט פריך, והחל להעביר אותה לאזור התעשייה צפון נהריה...
ב.     
מצבורים באזור תעשיה צפון נהריה – ערימות האסבסט הפריך המסוכן שהוצאו מרחוב קק"ל 10 ביוני 2005 הושלכו גם לאזור התעשייה בצפון נהריה, במגרש פתוח קרוב לפסי הרכבת...
ג.       
נגריית פורמאג'יו – מפעל ישקאר השתלשלות המקרים החלה בשנת 2004 עוד על מפגע זה כאן
ד.     
אזור "מדינת הילדים" על החוף – הבנייה במקום נעצרה בשנת 1998, ומאז האתר נטוש. עוד על מפגע זה כאן
ה.     
רחוב יצחק שדה 19-21 לפני כארבע שנים, ביום 7.5.02 פוזר אזבסט פריך בסביבת הכניסה לדרך ציבורית המפרידה בין שטח חקלאי ברחוב יצחק שדה 19, לשטח ברחוב יצחק שדה 21.

        להורדת המכתב במלואו לחץ כאן (pdf או doc)

 


פסק דין בנושא סלילת כביש חוף סמוך למפעל איתנית

מופץ באמצעות הדואר האלקטרוני
מדינת ישראל
המשרד להגנת הסביבה
הלשכה המשפטית
רח' כנפי נשרים 5, ת.ד. 34033 ירושלים, 95464 טל' : 02-6553730 פקס: 02-6553744

ד' אלול, תשס"ו
28 אוגוסט, 2006
תיק: 240.21-1
אל: רשימת תפוצת פסקי-דין
שלום רב,
הודעה על פסק-דין בנושא אסבסט – חב' אשר שמואלי וארקדי קופ
1. להלן הודעה על פסק דין שניתן ביום 13.7.2006 בבית משפט השלום קריות (בפני כבוד השופט ארגמן).
2. ההליך ושמות הצדדים: ת.פ. 1879/04 מ"י נ' אשר שמואלי עבודות עפר בינוי ופיתוח בע"מ .( וארקדי קופ (תיק סיירת 129/00
3. העבירות: חברת אשר שמואלי ביצעה עבודות תשתית לסלילת כביש בחוף הים בנהריה סמוך למפעל "איתנית". עבודות אלה היו אמורות להתבצע תוך כיסוי שטחים המזוהמים באסבסט פריך באדמה נקייה. אלא שבמהלך העבודות, בחודש אפריל 2000 , הורה הנאשם ארקדי קופ,
מנהל העבודה, לבצע עבודה בשטח המזוהם ללא כיסוי באדמה נקייה. בכך גרמו הנאשמים לזיהום האוויר באסבסט, שהוא חומר מסוכן. נגד הנאשמים הוגש כתב אישום בגין עבירה על
. סעיפים 4 ו- 11 (ב) לחוק מניעת מפגעים, התשכ"א 1961-

4. פסק הדין: נגד חברת אשר שמואלי ניתן פסק דין במסגרת הסדר טיעון, במסגרתו נמחקו מן האישום אשר שמואלי, מנהל החברה, ומג'די חליל, הטרקטוריסט שביצע את העבודה. בגזר הדין נדונה החברה לתשלום קנס בסך 30,000 ₪, וכן נדרשה החברה לחתום על התחייבות בסך 100,000 ₪ למשך שנתיים. הנאשם ארקדי קופ טען כי המדינה לא הוכיחה שכתוצאה
מפעולת החפירה נגרם זיהום אוויר באסבסט, מאחר שלא בוצעו דגימות. לעניין זה קבע כב' השופט ארגמן:
"הגעתי למסקנה ברורה וחד משמעית, לפיה יישור ערימות האדמה, שהכילה כמויות חבויות של אסבסט... גרמה לחשיפת אבק האסבסט, שנישא באוויר למרחקים וגרם לזיהום שיש בו כדי להזיק ולסכן באופן חמור את בריאות הציבור. חוות דעתו של פרופ' יוסף ריבק בעניין זה, כמובא לעיל, איננה מותירה כל ספק ביחס למסוכנות החמורה שנוצרה וביחס לפוטנציאל ההרסני האצור בתוכה."
מופץ באמצעות הדואר האלקטרוני
אף שכב' השופט מתח ביקורת חריפה על החלטת התביעה למחוק את כתב האישום כנגד הנאשמים אשר שמואלי ומג'די חליל, קבע השופט כי הנאשם ארקדי קופ היה אחראי הן באופן ישיר והן מתוקף האחריות השילוחית לביצוע העבירה, ועל כן הרשיעו. בגזר הדין ציין השופט כי
ישנם שיקולים כבדי משקל לקולא, ובהם השיהוי בהגשת כתב האישום, והסדר הטיעון המקל עם ₪ הנאשמים האחרים. לחומרא ציין כב' השופט את חומרת העבירה. הנאשם נדון לקנס של 3000 ונדרש לחתום על התחייבות בסך 10,000 ₪ להימנע מלעבור אותה עבירה למשך שנתיים.
5. לפרטים נוספים ולקבלת עותק מפסק הדין ניתן לפנות אל הח"מ.
בברכה,
נטע דרורי, עו"ד

פסק הדין ניתן להורדה כאן (pdf או doc)


 

החלטת בית המשפט המחוזי בענין התובענה הייצוגית אסבסט מה 19.09.06

הנדון: גישור בתיק ת.א. 8218/03

עיקריה (על פי הזיכרון) של החלטת בבית המשפט המחוזי (כב' השופטים: ברלינר, סוקול, עמית) מיום 19.9.06, היא כדלקמן

בית המשפט ממליץ לצדדים להגיע עד ליום 31.10.06 להסכמה על קיום הליך גישור בין העמותה התובעת לבין כל הנתבעים, במטרה להגיע לפתרון משותף לשם סילוק מפגע האסבסט בגליל המערבי, למשל ע"י הקמת קרן אשר תממן את עלות הפרויקט המשותף.

הגישור י
תנהל על ידי ועדה בראשות שופט ידוע (בדימוס) שיהיה מקובל על כולם.
 


 

נא הגיעו לתמוך במאבק של כולנו בנושא אסבסט !

אנו מבקשים מכם להגיע לדיון משפטי בתמיכה למאבקנו בנושא זיהום האסבסט בגליל המערבי
ביום שלישי 19.9.06 בשעה 9:00
בבית משפט מחוזי בחיפה
יתקיים דיון בערעור על קביעת השופט להוציא את עיריית נהריה, הרשויות המקומיות  ואת המדינה, מאחריותם לזיהום האסבסט המתמשך בגליל המערבי
הדיון במסגרת הגשת תובענה ייצוגית כנגד מפעל איתנית ומנהליה, המדינה והרשיות המקומיות בגליל המערבי, אשר הוגשה בשם כל תושבי הגליל המערבי על ידי "העמותה למען איכות סביבה וחים בנהריה" ,בדרישה להקים קרן לניקוי הקרקעות מאסבסט וקרן לטיפול בנפגעי אסבסט
בייצוגו של עו"ד אדם פיש - חיפה
אנא הגיעו לתמוך

 


לא יוקם אתר להטמנת פסולת אסבסט באזור אעבלין

26 ביוני 2006 ,

התקבלה התנגדותן של "עמותת הסביבה" ו"אדם טבע ודין" בעניין אתר להטמנת פסולת אסבסט באזור אעבלין. בדיון בועדת הערר התקבלו טענותינו ונקבע כי האתר אינו מתאים לקליטת פסולת מסוכנת מסוג אסבסט וכי לא התקיימו הליכי התכנון הדרושים על מנת להכשיר שטח זה.  

 


פקחי המשרד לאיכות הסביבה המטפלים בפינוי אסבסט חזרו לעבודה

9 במאי 2006 ,

 

אחרי חצי שנה של הפסקה בפינוי האסבסט, חזרו הפקחים המטפלים באסבסט לעבודה.

הפקחים הפסיקו לפני כחצי שנה את עבודתם בשל בעייה עם הסדרת הביטוח הרפואי שלהם. בעיקבות התערבותו של השר גדעון עזרא (השר לאיכות הסביבה) , נפתרה בעיית הביטוח הרפואי , וזאת אחרי מספר דיונים שבהם השתתפו אנשי משרד לאיכות הסביבה עם ונציגים ממשרד האוצר והמשפטים.

יתכן וההחלטה לחזור וליפעול התקבלה גם בעקבות העתירה לבג"ץ שהגישו במשותף העמותה לאיכות חיים וסביבה בנהריה עם "אדם, דין וטבע" שפשוט הכריחה את הממשלה לפעול.
מעניין להוסיף באותו ההקשר שלדברי המשרד לאיכות הסביבה היום, חשיפה לאסבסט פריך או ללוחות אסבסט מתפוררים (כמו אלו שקיימים בהריסת מבנה העשוי אסבסט), מגביר את הסיכוי לחלות בסרטן.


 

משרד הבריאות מתכנן סקר לבדיקת מידת הסיכון הסביבתי מחשיפה לאסבסט

6 במאי 2006

 


מתוך נתוני משרד הבריאות ומנתונים שאסף פרופ' פרנק עולה כי שיעור סרטן המזותליומה גבוה בישראל פי 4 בהשוואה למדינות אחרות ובגליל המערבי גבוה אף פי 40 משיעור החולים במזותליומה ברחבי העולם.

 לדברי תמר בר-און מזר, יו"ר הוועדה לטיפול באסבסט במשרד לאיכות הסביבה, מתכננים משרד הבריאות והמשרד לאיכות הסביבה לערוך סקר בקרב החולים כדי ללמוד עד כמה האסבסט מהווה בעיה סביבתית ובאיזו מידה מדובר בחולים שהיו קשורים בייצור אסבסט או במגע ישיר עמו במקצועות אחרים.
המשרד מודע לפוטנציאל הסיכון בשל פיזורו של האסבסט. "דגמנו 53 אתרים עם אסבסט בגליל המערבי והם סווגו לפי רמות סיכון. הוצאנו צווים לסילוק הזיהום ורוב המקומות הקריטיים כבר טופלו". בר-און מזר ציינה, שבשנים האחרונות התרחב מאוד פינוי האסבסט ממקומות רבים בארץ וכי בפועל נפסק לחלוטין הייצור והיבוא של החומר זה. "על פי התקנות הנמצאות בתוקף, עדיין מותר לייבא כמות מצומצמת של אסבסט, אבל בפועל זה לא קורה כי אף אחד לא רוצה יותר את החומר הזה".


 

פרופ' ארתור פרנק, מומחה לתחלואה מאסבסט מבקר בנהריה

5 במאי 2006

 

בעקבות הזמנה של העמותה למען איכות סביבה וחיים בנהריה ועמותת "אדם טבע ודין", הגיע השבוע פרופ' ארתור פרנק, מומחה לתחלואה מאסבסט, לביקור שני בנהריה. פרופ' פרנק הגיע לישראל להרצות בכנס בינלאומי ובמסגרת הביקור שערך בארץ סייר בנהריה ונפגש עם ח"כ רומן ברונפמן ואנשי העמותה למען איכות החיים בנהריה.
בדבריו הוא התייחס בביקורתיות  לחוסר המעש של הממשלה הישראלית בעיניין פינוי האסבסט בנהריה. פינוי לא מבוקר של אסבסט יגרום, לפיזור סכנת האסבסט למקומות נוספים. ולכן יש להכין תוכנית אב לטיפול במוקדי זיהום האסבסט בנהריה. "יהיה צריך לפנות את האסבסט מחלק מהמקומות ובמקומות אחרים עדיף להשאיר אותו ולכסותו בחומרים אטימים שימנעו את התפזרותו".
מתוך נתוני משרד הבריאות ומנתונים שאסף פרופ' פרנק עולה כי שיעור סרטן המזותליומה גבוה בישראל פי 4 בהשוואה למדינות אחרות ובגליל המערבי גבוה אף פי 40 משיעור החולים במזותליומה ברחבי העולם. ע"פ רישומי משרד הבראיות, נרשמו בין 1990 ל-2004 יותר מ-300 מקרי מזותליומה. עוד עולה שבשנים 2003-2000 אובחנו בנפת עכו (הכוללת את אזור נהריה) 27 חולי מזותליומה, מהם 23 גברים וארבע נשים. "17 מהחולים אובחנו בבית החולים בנהריה", נמסר מהמשרד, "יש לציין כי מספר זה אינו משקף בהכרח את כלל החולים שטופלו בבית החולים, מאחר וקיימת אפשרות שרק חלק מהאבחון או הטיפול נעשה במקום וטיפולים נוספים נערכו בבתי חולים אחרים".
 

פרופ' פרנק שהתייחס לנתונים אלו אומר שמשמעות נתונים אלה היא שבגליל המערבי שיעור החולים גבוה הרבה יותר משיעור המוכר במדינות אחרות, שהוא בד"כ אחד למיליון. "צריך לזכור שאין נתונים מלאים מהאזור וכי חשיפה לאסבסט גורמת לסוגים נוספים של סרטן". שיעור חולי המזותליומה צפוי היה לעלות בשנים האחרונות מכיוון שמדובר במחלה המתפתחת שנים רבות לאחר החשיפה לאסבסט. אולם הפרופ' פרנק מציין, ששיעור החולים הגבוה מהצפוי, והעובדה שחלק משמעותי מהחולים הוא נשים שלא נחשפו לאסבסט במהלך עבודתן, מעיד שמדובר בחשיפה סביבתית שלא קשורה לעבודה עם החומר.

פרופ' פרנק קרא לרשויות הבריאות והסביבה בישראל לפתוח מייד בפעולה לניקוי האסבסט הרב שפוזר במהלך השנים במקומות שונים בנהריה.

"זהו אחד המקומות הגרועים ביותר שראיתי בעולם מבחינת חומרת זיהום האסבסט וראיתי כבר הרבה מקומות. האסבסט נמצא כמעט בכל מקום בעיר. על פי מה ששמעתי מאנשים שצללו בים של נהריה, גם בתוך המים יש שכבה של חומר זה".

עוד על ביקורו של פרופ' פרנק ורשמיו מישראל כאן


 

תביעת מזותליומה סביבתית ראשונה בארץ

5 למרץ 2006

 הוגשה תביעה ראשונה בארץ, המקשרת בין חשיפה לסיבי אסבסט פריך מן הסביבה לבין סרטן אסבסט מובהק –מזותליומה. תביעה תקדימית, היכולה לשמש גורם מרתיע למפעלים מזהמים רבים בארץ.


 

המשרד לאיכות הסביבה יסייע לרשויות המקומיות בפינוי האסבסט מנהריה

19 בספטמבר 2005

השר לאיכות הסביבה, שלום שמחון, הודיע היום שהמשרד לאיכות הסביבה יסייע לרשויות המקומיות לפנות את פסולת האסבסט מאזור הגליל המערבי בתקופה הקרובה. הודעה זו הועברה במהלך יום עיון בנושא סביבה ובריאות שנערך בתל אביב בבית "חיים וסביבה" (ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל).
מדובר בסיוע כספי שיועבר לרשויות המקומיות למטרה זו (בעיקבות תוספת התקציבית שקיבל המשרד במהלך דיוני התקציב עבור שנת 2006) .  עלותו המשוערת של הפינוי נאמדת ב-15 מיליון שקל.

מפעל איתנית, עיריית נהריה, הרשויות המקומיות והמועצות האזוריות בגליל יתבקשו להשתתף בעלויות. מהמשרד לאיכות הסביבה נמסר כי במקביל לסיוע המיידי השר שמחון פועל להעברת החלטת ממשלה בנושא, שתאפשר תיאום בין-משרדי והקצאת משאבים לטיפול מקיף במפגעי האזבסט – כולל פירוק והחלפה של גגות במבני ציבור קיימים בהם נמצא החומר המסרטן.
חשוב לציין שפסולת האסבסט לא מרוכזת רק בסביבת מפעל "איתנית" שפעל לחוף נהריה, אלא מפוזרת בקרקעות באזור הגליל, בעיקר המערבי, ואף נמכרה במשך שנים לקבלנים ולאנשים פרטיים למטרות שונות: בניית מחסנים, חצרות, סלילת דרכים, תשתית ללולים , רפתות ועוד.


 

העמותה לאיכות חיים וסביבה בנהריה  דורשת מהממשלה להכריז על העיר נהריה כ"אזור מוכה אסבסט"

 24 לאוגוסט 2004

 

העמותה למען איכות סביבה וחיים בנהריה דורשת מהממשלה להכריז על העיר נהריה כ"אזור מוכה אסבסט" וכן להפעיל נוהלי חירום בעיר ובגליל המערבי, כדי למנוע את המשך חשיפת התושבים לסיבי אסבסט מסרטנים המפוזרים בעיר.

 העמותה דורשת במכתב לשרה לאיכות הסביבה לנקוט בין השאר בנוהלי החירום הבאים:

למפות ולסמן את כל השטחים המזוהמים באסבסט, ולכסות את החומר המסוכן בשכבות של כורכר ואספלט שלא יאפשרו הפצה של סיבים באוויר.

לגדר את הקרקעות סביב מפעל האסבסט, כולל בחוף הים הצמוד למפעל, עד לטווח של 500 מטר מהמפעל לכל כיוון.

לבצע סקר אפידמיולוגי מקיף של כל תושבי נהריה והאזור הנמצאים בסיכון גבוה, במטרה לאפשר גילוי מוקדם של מחלות סרטניות הנובעות מהאסבסט ולצמצם אפשרות של פגיעה בעתיד.

כמו כן העמותה דורשת מבעלי מפעל איתנית להקים קרן לטיפול בקרקעות על-ידי איתור, סימון, כיסוי או פינוי שלהן לאתר הטמנה מוסדר. כמו כן תובעת העמותה מבעלי המפעל להקים קרן לטיפול בנפגעי מחלות האסבסט הצפויים לחלות בשנים הקרובות, עקב החשיפה הרבה לסיבי אסבסט באזור.

 

מדברי מנהלת העמותה, אורית רייך:

"האסבסט הפריך מורכב מאסבסט אבקתי גולמי ומוצרי אסבסט סמנט שבורים. מדובר בפסולת מתהליך ייצור האסבסט אשר נמכרה למטרת תשתיות בחצי מחיר לעומת כורכר במשך למעלה מ-15 שנים בין השנים 1962-1980. מכירת הפסולת נעשתה על-ידי קבלני משנה של המפעל לחקלאיים תושבי האזור ולתושבי העיר לשימוש כמו מילוי שבילים בין הבתים. הפיזור בעיר הוא אינסופי, חלק כוסה בעבודות תשתית, אך בכל פעם שפותחים את השבילים שכוסו בפסולת אסבסט במשך 30 השנים האחרונות התושבים נחשפים לסיבים מסרטנים באוויר".

הבעיה היא שהקרקעות המזוהמות באסבסט מסומנות רק בחלקן, מאחר ועד היום ערכו המשרד איכות הסביבה ועיריית נהריה רק סקרי קרקע חלקיים בלבד. עקב כך, לעתים קרובות ניתנים היתרי בנייה לחפירות בקרקעות המזוהמות ללא פיקוח ותוך סיכון התושבים לחשיפה לסיבי אסבסט.


 

בג"ץ מחייב את מפעל "איתנית" לממן ניקוי פסולת אסבסט

29 ליוני 2000

בג"ץ החליט לחייב את מפעל איתנית לשאת בהוצאות לניקוי עשרות דונמים מזוהמים באסבסט על גבול המפעל בחוף נהריה. כמו כן ביטל בג"ץ צו ביניים שעיכב חקירה פלילית בעניין.  

חברת איתנית, הגישה לבג"ץ את העתירה נגד המשרד לאיכות הסביבה בעקבות צווים שהוציא המשרד ב-98' במטרה לחייבה לנקות את השטח. עיריית נהריה הסכימה בדיון קודם לקחת על עצמה את ניקוי האסבסט, שעלותו נאמדת במאות אלפי שקלים. אולם המשיבים בעתירה - המשרד לאיכות הסביבה, העמותה למען איכות החיים והסביבה בנהריה ועמותת אדם טבע ודין - דרשו שאיתנית תחויב לשאת בהוצאות.  

בדיון שהתקיים קבעו השופטים אהרון ברק, יצחק זמיר ואליעזר ריבלין כי לאור הסכמת העירייה לבצע את הניקוי היא תגיש עד תחילת ספטמבר הודעה לבית המשפט על התקדמות הניקוי, עלויותיו וגובה השתתפות איתנית בעלויות אלה.

 עו"ד ציפי איסר-איציק, שייצגה בעתירה את שתי העמותות, טענה כי אם עיריית נהריה תבצע את הניקוי לבדה הרי למעשה מי שיממן את הניקוי הם תושבי העיר, שכבר שילמו בבריאותם על הזיהום ועתה הם נדרשים לממן את סילוקו.  

 אדם טבע ודין וכן המשרד לאיכות הסביבה, דרשו כי צו הביניים שהוצא במסגרת העתירה של איתנית ואשר מנע קיום חקירה פלילית מצד המשרד לאיכות הסביבה בעניין - יבוטל. שופטי בג"ץ ביטלו את צו הביניים, מה שיאפשר חקירה בנוגע לאי קיום צווי הניקוי שהוצאו לאיתנית כבר ב 98' ועד למועד זה לא קויימו. מפעל איתנית נסגר לפני 2 שנים, ומכר במהלך פעילותו שאריות אסבסט לתושבי העיר, שבו השתמשו בין השאר לריצוף דרכים ולהקמת מבנים שונים.

 

 

 

אסבסט - ראשי
?מה קורה
פעילויות שלנו
? מהו אסבסט
טיפול באסבסט
סכנות בריאותיות
הזיהום בגליל המערבי
מפגעי אסבסט
נתוני תחלואה בארץ
חוות דעת פרופ' פרנק
חוות דעת פרופ' ריכטר
חוות דעת פרופ' רביד
חוות דעת יצחק פישר
"מדינת הילדים"
עצומה למניעת הפיזור
העתירה נגד העירייה
תובענה ייצוגית אסבסט
העתירה לבג"ץ
הכתבה במבט שני

 

מפת האתר  | אודות האתר  |  כתוב לנו  |  עזרה  |  עמוד הבית | רשימת תפוצה | קישורים  | ENGLISH
העמותה למען איכות חיים ואיכות סביבה נהריה, כתובת: ת.ד. 1019 נהריה 22110 , טלפקס: 9574449 –0
4  ,
דואר אלקטרוני:
aqlen.il@gmail.com  אתר: http://naen.timba.info