English


        העמותה למען איכות סביבה וחיים בנהריה


דף הבית מי אנחנו ?מה קורה אסבסט שמירת חופים הגנת העץ מעורבות גן ירוק הצטרפות צרו קשר

 

חוות דעת פרופ' אליהו ריכטר
 

פרופסור אליהו ריכטר הדסה ירושלים:

חוות דעתי שלהלן מבוססת על "סקר אסבסט בגליל המערבי", על ביקורים בחלק מהאתרים המופיעים בו, על דו"ח ביקורו של מר יצחק פישר באתרים, וכן על היכרותי הקודמת עם הסכנה בחשיפת האוכלוסיה לאסבסט מוצק ומאמרים על אסבסט שאת חלקם חיברתי ביחד עם עמיתי.

1.        אסבסט שהינו, קבוצה של מינרלים המופרשים מ- Mg  Ca וסיליקטים במבנה גבישים מורכבים  המופיעים בצורת סיבים, ידוע כמחולל סרטן ומחלות אחרות. 

 הסכנה שבחשיפה לאסבסט נובעת מעמידות הסיבים בסביבה ובנוף, ומכך שאין לאסבסט מראה של חומר מסוכן, ואין הוא מפיץ ריחות רעים, אולם הוא עשוי לגרום למחלות חשוכות מרפא.

 2.        מבין המחלות שנגרמות עקב החשיפה לאסבסט: 

 2.1.       סרטן- האסבסט הינו אחד מהחומרים המסרטנים להם הוקדשו מחקרים רבים ביותר: מעל ל-11,000 פרסומים במשך 40 השנים האחרונות.   סוגי הסרטן המופיעים בשכיחות גבוהה יותר באנשים בעלי חשיפה מוקדמת לאסבסט הם:   

א. מזותליומה של האדר (סרטן החזה) ושל הצפק -  מדובר בסוג של סרטן הפוגע בקרום הריאה, בקרום הבטן, ובקרום הלב. הפגיעה כתוצאה מהמחלה היא קשה, וברוב המקרים היא מסתיימת במוות. מדובר במחלה ייחודית לחשיפה לאסבסט. תחולת החיים של אנשים אשר לקו במזותליומה הוא בסדר גודל של שנה עד שנתיים. כיום ידוע כי הסיכון לחלות במחלה זו קיים גם למי שנחשף חשיפות קצרות טווח בלבד לאסבסט ולאו דווקא לעובדי אסבסט ובני משפחותיהם.     

 ב.  סרטן ריאות - זמן החביון הממוצע העובר מאז תחילת החשיפה לאסבסט ועד להופעת סרטן הריאות הוא בין 20 ל-30 שנה.

 ג. קיימים דיווחים גם על הופעתם של סוגי הסרטן הבאים, בשכיחות גבוהה יותר באנשים בעלי חשיפה מוקדמת לאסבסט: סרטן הקיבה, סרטן המעי הגס, סרטן החלחולת, סרטן של אזור הפה והגרון, סרטן הלוע, וסרטן הכליות.

 

2.2.       מלבד סוגי הסרטן, גורמת החשיפה לאסבסט גם למחלות הבאות:

 א. אסבסטוזיס: מחלה זו מאופיינת ע"י הצטמקות של הרקמה הריאתית כתוצאה משאיפת סיבי אסבסט הנשארים בריאות. תופעה זו גורמת לקוצר נשימה ולירידה בתפקודי הריאה כתוצאה מאובדן הגמישות הרגילה של הריאות ופגיעה בקצב מעבר החמצן דרך הממברן בין האלביילנו והקפילריום. סימני המחלה מופיעים לראשונה כעבור 10 שנים לפחות מהחשיפה הראשונה. מן הראוי לציין כי אין צורך במחלת האסבסטוזיס כדי לחלות בסרטן.

 ב. פגיעות פלויאליות שפירות: פגיעות אלה מופיעות לאחר חשיפה ממושכת לסיבי אסבסט ותקופת חביון ארוכה. הן מהוות סימן לחשיפה לסיבי אסבסט, ועלולות להגביל את נפח הריאה ואת כושר הנשימה. 

           

3.        הסכנה שבחשיפה לאסבסט לציבור הרחב ובמיוחד לילדים צעירים :

ממחקרים שנעשו בעולם ובארץ עולה כי הסכנה לחלות במחלות שצויינו לעיל, או בחלקם, קיימת גם לאוכלוסייה הרחבה, ולא רק לעובדים בתעשיית האסבסט ולבני משפחותיהם:

 3.1.       במחקר שנערך בבריטניה כבר באמצע שנות ה-60 עלה כי 10% מחולי המזותליומה אינם  עובדי אסבסט (גרינברג, 67-68)

 3.2.       במחקר שנערך בארץ בשנת 1976 עלה כי מחלת המזותליומה, מתגלה בקבוצות אוכלוסייה שאינן עובדות באסבסט - הלו הן ילדים מתחת לגיל 15 ונשים. (למש, 76)

 3.3.       במחקר נוסף שנערך בארץ בשנת 1986 הוכח שוב כי גם גורמים לא תעסוקתיים גורמים למחלה  (למש), 73-82.

 3.4.       מחקרים נוספים מראים כי חשיפה בגיל צעיר לסיבי אסבסט מעלה  את הסיכון לחלות .

 מסקנתם של 15 מדענים מארצות שונות (אטליה ספרד שווצריה)  (ברזילי, 99) בענין זה היא כדלקמן: 

  Low exposure to asbestos at home or in the general environment carries a measurable risk of malignant pleural mesothelioma… Our results suggest that non-occupational exposures to relatively low doses of asbestos is a hazard that may contribute to the        of mesothelioma over the next few decades.

  

4.        מחקרים מראים כי הסיכון של תושבי נהריה לחלות במחלות אסבסט הינו גבוהה באופן ניכר מזה של תושבים במקומות אחרים:

 4.1.       מחקר שנעשה בין השנים 1988 ל-1996 מראה כי הסיכוי לחלות במזותליומה בנהריה הוא פי 3 מהסיכוי לחלות במחלה זו בבאר שבע, ויותר מפי 2 מהסיכוי לחלות במחלה זו בירושלים.

 4.2.       אותו מחקר שצויין לעיל הראה גם כי הסיכוי לחלות בסרטן ריאות בנהריה הינו פי 2.5 מהממוצע הארצי.

 4.3.       מחקר שנערך בשנת 1999 ע"י משרד הבריאות הראה כי הסיכון למות ממחלות סרטניות שנובעות מאסבסט לתושבי נהריה הוא לפחות פי 2 מאשר בערים אחרות בישראל.

 ההסבר לתוצאות החמורות שצויינו לעיל הינו מיקומו של מפעל איתנית, אשר ייצר משך שנים מוצרי אסבסט, בנהריה. פסולת אסבסט רבה מצויה באזורים הגובלים במפעל ובחלקה אף שימשה את תושבי נהריה לבניית שבילים, גגות, דרכים וכיוצ'. סיבי האסבסט שהתפזרו ועודם מתפזרים באוויר מסכנים את הציבור הרחב המתגורר באזור.

 התוצאות דלעיל מתיישבות גם עם מחקר שנעשה בשנת 2000 אשר העלה את המסקנה כי הסיכון לחלות במזותליומה לאנשים שחיים בטווח של 200 מ' מתעשיות הקשורות באסבסט הינו פי 11.5 יותר גבוהות מאשר באוכלוסיות כללית. תושבים הגרים בין 2 ק"מ ל-5 ק"מ מתעשיות אסבסט סובלים גם מסיכון גבוה יותר לחלות במחלות אחרות הקשורות לאסבסט.

 יובהר כי לאור תוצאות "סקר האסבסט בגליל המערבי" יתכן בהחלט כי המצב שתואר בנהריה נכון גם לאזורים נוספים בגליל המערבי, אלא שהנושא טרם נבדק ביחס לאזורים אלו, וממילא וכפי שיפורט להלן, התחלואה בגין החשיפה לאסבסט טרם הגיעה לשיאה.

 

5.        תחלואת הציבור כתוצאה מחשיפה לאסבסט טרם הגיעה לשיאה ועשויה להתרחש בעשורים הקרובים:

 בד"כ קיימת תקופת חביון של יותר מ-10 שנים בין החשיפה לאסבסט ובין הופעת המחלה, ולעיתים מתפרצת המחלה אחרי כ-  40 - 50 שנה אחרי תחילת החשיפה.
מחקרים באוסטרליה ובאירופה טוענים כי ( ריכטר- 95, מגנאני- 2000) מאחר והשימוש והייצור של מוצרי אסבסט היה בשיאו בשנות ה-70 המאוחרות, ולאור תקופת החביון הארוכה, שיא התמותה מסרטן ריאות יהיה בין השנים  2010-2020.

 

השימוש והייצור של מוצרי אסבסט בארץ התרחש גם הוא בשנות ה-70 המאוחרות, ועל כן הצפי גם בארץ הוא לעלייה בתחלואה ובתמותה בעשרים השנים הבאות. אבל מאחר שהמפגע בארץ מצוי  עדיין בעיצומו, והחשיפה של האוכלוסייה הרחבה לסיבי האסבסט נמשכת גם בימים אלו ממש (וראו למשל חו"ד של ד"ר פישר), הרי שתוצאות חשיפה זו והתחלואה בעקבותיה עשויות להתרחש אף לאחר המועדים שצוינו לעיל (ריכטר 2002).

 

6.        סיכום ומסקנות:

 לאחר שקראתי את "סקר האסבסט בגליל המערבי" ואת חו"ד של ד"ר פישר, וביקרתי בחלק מהאזורים בהם דן הסקר, אין ספק בעיני כי מפגע האסבסט בגליל המערבי הינו בעיצומו וכי הוא  חמור ביותר ומסוכן לציבור הרחב, ובפרט לילדים רכים.

 דרך הטיפול או אי הטיפול כיום במפגע, המתוארת על מחדליה בחו"ד של יצחק פישר, לא זו בלבד שאיננה מביאה ל"חיסול" המפגע אלא שהיא גורמת לעיתים לעלייתם של סיבי אסבסט לאוויר החופשי, ובכך מסכנת את תושבי הגליל המערבי.

 יש לאתר ולזהות את מוקדי המפגע (כבישים, שבילים, מגרשים, חופים, אתרי פסולת מאולתרים ועוד) וליישם ביחס אליהם נוהלים קפדניים על פי תוכנית מסודרת, בהתחשב בסיכונים הבריאותיים לציבור הרחב ולילדים רכים, כפי שהוסבר לעיל.

 יש ליישם אמצעי מנע, שיקום ופיקוח הדרושים לטיפול במפגע האסבסט תוך פיקוח מתמיד וקפדני על העבודות הנעשות.

 יש לראות בטיפול במפגע האסבסט חלק מתוכנית מקיפה ומשולבת לשיקום אזור הגליל המערבי מסיכונים ממקורות תעשיתיים אחרים – מארובות, מפסולת מוצקת, נוזלים טוקסיים. יישום התכנית לחיסול הסיכונים מפסולת אסבסט היא חוד החנית של תוכנית מקיפה יותר לשקם את הגליל המערבי לפני שמצבו יתדרדר לזה.

  

Greenberg M. Lloyd Davies TA Mcsotherlioma Register 1967-1968 Br J Ind Med 1974; 31:91-104

  

Lemesch C. Steiniz R, Wassermann M. Epidemiology of mesothelioma in Israel . Environ Res. 1976; 12:255-261

 Lemesch C. Katz L, Steinitz R. Mesothelioma in Israel (1973-1982). J R Soc Health 1986; 141-142

 Chen Barzilai E. Kol Hatzafon # 818 (22.10.99)(in Hebrew) A review of environmental and occupational exposure to asbestos in Israel – enclosed.kjkjki

 Richter ED, Berdugo M. Laster R Westin JB, Fischbein A. Chrysotile and crocidolite asbestos in Israel: uses,  exposures and risks. Med Lavoro 1995;86(5):449-456

 Magnani C. Agudo A. Gonzalez CA, Andrion A, Calleja A, Chellini E, Dalmasso P, Escolar A, Hermandez S,  Ivaldi C, Mirabelli D, Ramirez J, Turuguet D, Usel M,

 Terracini B. Multicetnric study on malignant pleural mesothelioma and non-occupational exposure to asbestos. Br J Cancer 2000;83;104-111.

 

 

אסבסט - ראשי
?מה קורה
פעילויות שלנו
? מהו אסבסט
טיפול באסבסט
סכנות בריאותיות
הזיהום בגליל המערבי
מפגעי אסבסט
נתוני תחלואה בארץ
חוות דעת פרופ' פרנק
חוות דעת פרופ' ריכטר
חוות דעת פרופ' רביד
חוות דעת יצחק פישר
"מדינת הילדים"
עצומה למניעת הפיזור
העתירה נגד העירייה
תובענה ייצוגית אסבסט
העתירה לבג"ץ
הכתבה במבט שני

 

מפת האתר  | אודות האתר  |  כתוב לנו  |  עזרה  |  עמוד הבית | רשימת תפוצה | קישורים  | ENGLISH
העמותה למען איכות חיים ואיכות סביבה נהריה, כתובת: ת.ד. 1019 נהריה 22110 , טלפקס: 9574449 –0
4  ,
דואר אלקטרוני:
aqlen.il@gmail.com  אתר: http://naen.timba.info