המאבק להצלת חוף בצת


?מה קורה הצלת החוף עצומה על התוכנית אודותינו הצטרפות ארכיון

 

 

לוגו מטה המאבק להצלת חוף בצת

 

27.10.2011


שלום לכולם

 השבוע השגנו ניצחון חשוב במאבק שלנו!

 גם אם מטרתנו הסופית לביטול התוכנית ושינוי ייעוד השטח עדין לא הובטחה לגמרי, נראה כי בהחלט התקדמנו צעד גדול מאד לקראתה.

תודה גדולה לכולם.

 

 

מסתמן: תבוטל הקמת כפר הנופש בחוף בצת
 

בעקבות הוראת ראש מינהל מקרקעי ישראל החדש, נפתח מו"מ מול היזמים במטרה לבטל את תוכניותיהם בחוף המשמש אתר הטלה חשוב לצבי ים, תמורת פיצוי כספי. עמותת "אדם טבע ודין" בתגובה: "החלטה ראשונה היסטורית ואמיצה"

בילי פרנקל, ynet

 

 

איום הבנייה מעל חוף בצת יוסר? מנהל מינהל מקרקעי ישראל החדש, בנצי ליברמן, הנחה את המינהל לנהל מו"מ עם היזמים שזכו במכרז להקמת כפר הנופש בחוף הטבעי, במטרה להשיב את הקרקע לציבור.

 

עוד על המאבק נגד הבנייה בבצת:

"הבנייה בחוף בצת מסכנת את חופי ישראל"

פלמחים ב'? מאהל מחאה נגד כפר נופש בבצת 

 

 

הנחייתו של ליברמן נמסרה לאור בקשה של השר להגנת הסביבה גלעד ארדן ובתמיכת שר השיכון אריאל אטיאס. אתמול (ג') נפגש היועץ המשפטי של המינהל, עו"ד יעקב קוינט, עם היזמים ודן איתם על תנאי השבת הקרקע למינהל.

 

מהמינהל נמסר, כי הושגו הסכמות לגבי מתווה הפשרה, לפיהן היזמים יקבלו פיצוי כספי בעד הוויתור על הקרקע והזכות לבנות במקום כפר נופש. המינהל יזמין שומה מהשמאי הממשלתי, שתתייחס לשווי המקרקעין, לצורך חישוב גובה הפיצוי ליזמים, ותועבר לתגובת היזמים.

 

 

אחד החופים הטבעיים החשובים בארץ

חוף בצת, שמדרום לראש הנקרה, נחשב לאחד החופים הטבעיים החשובים בארץ בשל היותו אתר הטלה לצבי ים. במכרז להקמת כפר הנופש בחוף, שנסגר בנובמבר 2007, זכתה חברת מקאפל בבעלותו של איש העסקים ג'קי בן זקן.

 

 

 

 

תוכנית הפיתוח כוללת שלושה כפרי נופש ובהם חניון קמפינג גדול, שלושה מרכזים מסחריים, אגם מלאכותי, פארק שעשועי מים גדול וחוות סוסים בהיקף בנוי של עשרות אלפי מ"ר, וכן אפשרות עתידית לבנייה נוספת של מתחם תיירותי. היזמים טרם החלו בהכשרת השטח.

 

בשנים האחרונות מנהלים ועד הפעולה של תושבי הגליל המערבי והחברה להגנת הטבע מאבק סביבתי נרחב כנגד הכוונה לבנות בחוף. בחודש אוגוסט האחרון הוקם מאהל מחאה בחוף כנגד התוכנית ובמהלך חול המועד התקיים במקום אירוע מחאה, בו השתתפו יותר מאלף איש. למעלה מ-28 אלף בני אדם כבר חתמו על עצומה הקוראת לביטול התוכנית.

 

גם השר ארדן נרתם למאבק נגד התוכנית ויזם פגישות עם המינהל בנסיון להביא לביטול המכרז מטעמי אי עמידה בלוחות זמנים. למרות שזכה להיענות לנושא מצד יו"ר מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, ירון ביבי, בחודש יוני אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את התקדמותה של התוכנית.

 

 

 

בעקבות זאת הגישו החברה להגנת הטבע, עמותת "אדם טבע ודין" ועמותת שלוש השקמים בצפון, ערעור לוועדה המחוזית צפון על ההחלטה. בערר ציינו הארגונים כי "התוכנית תפגע בטבע ותגזול מן הציבור את מעט החופים הטבעיים שעוד נותרו... כבר כיום זוכה כל תושב בישראל לחלק יחסי של כ-2.5 ס"מ חוף בלבד", נכתב בערר.

 

 

 

 

מהמינהל נמסר, כי ההחלטה התקבלה לאור הכרתו ברגישות הנופית של חוף בצת ובייחודיותו, על אף שהמכרז לכפר הנופש יצא כדין ועל פי תכנית שאושרה במוסדות התכנון.

 

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה למו"מ: "אנחנו מברכים את יושב ראש המינהל הנכנס על הכיוון המסתמן בנוגע לכפר הנופש בחוף בצת. ליברמן הקשיב לרחשי לב הציבור והעדיף את טובת הציבור על פני טובת היזמים. אנחנו מקווים כי ליברמן יקשיב גם למחאה הנרחבת העולה בנוגע לחולות סמרויפעל לביטול הכרייה בחולות".

 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין" מסר בתגובה: "יש לברך את מנהל המינהל על החלטה ראשונה היסטורית ואמיצה. יש לקוות כי החלטה זו מבשרת שינוי מגמה בהתנהלות מנהל מקרקעי ישראל ושמירה על השטחים הפתוחים והסביבה החופית בישראל.

 

 

"לפתחו של מנהל המינהל אתגרים נוספים בעתיד הקרוב ובהם הגנה על חופי הכנרת מפני פיתוח מואץ, שמירה על חולות סמר ועוד. אנו מקווים כי מר ליברמן ידבוק בקו סביבתי-ציבורי וידאג למנוע שיווק מכרזים חדשים מכוח תוכניות ישנות שאינן עולות בקנה אחד את המדיניות הסביבתית את עקרונות התכנון והפיתוח של ישראל נכון להיום".

 

חברים יקרים,

 

המאבק על חוף בצת עומד ממש בקו הסיום ואם לא נירתם כולנו למאמץ, החוף הפראי, הפתוח והיפהפה שלנו ייעלם לטובת שלושה כפרי נופש ופארק מים מלאכותי.

 

המסלול התכנוני להוצאת היתרי בנייה קרוב לסיומו ונותר עוד דיון אחרון בוועדה המחוזית צפון.

 

במקביל, בכוונת השר להגנת הסביבה להגיש לממשלה הצעה לביטול המכרז ושינוי תכנית הבנייה בחוף בצת, אך עיתוי ההגשה תלוי במידה רבה בלחץ הציבורי!

 

אנחנו קוראים לכם באופן אישי להגיע ביום שבת 15.10.11 לחוף בצת ולתת יד ל"שרשרת האנושית" שניצור ביחד כדי להביע את מחאתנו ולעצור את תהליך אישור הבניה בחוף!

 

אנו זקוקים לכל אחד ואחת מכם!

 

נשמח לראותכם,

 

ועד הפעולה להצלת חוף בצת

 

 

עדכון מצב, אוגוסט 2011

לאחר תקופה ארוכה שבה התקיימו ניסיונות לסיים את המו"מ בין המינהל והיזם ולהגיע לסיום הפרשה בדרך של פיצוי היזם וביטול התוכנית, עלו מאמצי המו"מ על שרטון.

  • חודש תהליך התכנון

הליכי התכנון המתבקשים עפ"י תקנון התוכנית התחדשו:
ב-28.6.11 דנה הוועדה המקומית מטה-אשר בתוכנית הבינוי (צעד פורמאלי המתבקש בתקנון התוכנית המאושרת).
ועד הפעולה הצטרף לנציגי משרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות, בהגשת ערר לועדת ערר מחוזית על החלטת הוועדה המקומית. הערר יתקיים ב-20.9.11.
 במקביל אמור להתקיים גם דיון אחרון לאישור תוכנית הפיתוח (שבילים וכד') בוועדה המחוזית. ביקשנו להיות נוכחים בדיון.

אם לא יהיו הפתעות באחד משני הדיונים הנ"ל ישנו סיכוי ממשי שהיזם יוכל לקבל היתרי בנייה מחר בבוקר...

  • השר להגנת הסביבה והממשלה

המחסום כמעט האחרון בפני מתן היתרי בנייה הוא הממשלה.
השר להגנת הסביבה, שהצהיר לא פעם על תמיכתו בביטול התוכנית, שפעל עד עכשיו מאחורי הקלעים לסיום המו"מ מול היזם, מעוניין להביא לאחת מישיבות הממשלה הקרובות "הצעת מחליטים", על פיה הממשלה תנחה את מוסדות התכנון לבטל את התוכנית (כמו בפלמ"חים).

מאחר וההצלחה אינה בטוחה עלינו לספק רוח גבית ולהעביר מסר ברור בכל דרך שהיא לכל שרי הממשלה:
עצרו את תוכנית הבנייה ההרסנית בחוף בצת!

לפיכך הקמנו אתמול, ב-15.8.11, אוהל מחאה בחוף בצת.

האוהל יהווה מקום להפגנת נוכחות שמטרתה להביא לידיעת הציבור, התקשורת והממשלה, את הסכנה הקריבה יותר מתמיד לחוף.

במאהל נקיים ישיבות עבודה לתכנון פעילויות מחאה נוספות.

הישיבה הראשונה תתקיים ביום ד', 17.8.11, בשעה 18:30.

בואו לשבת איתנו במאהל. אנו זקוקים למתנדבים בנושאים הבאים:

   משמרות מחאה באוהל, ציוד,גיוס עוד אנשים, הכנת שלטים, כתיבת מכתבים אישיים הנשלחים לשרים, ארגון מיצגים ומשלחות לאתרים נוספים, נגינה בגיטרה ועשיית שמח בצוותא, ועוד – כיד הדמיון, היצירתיות והיוזמה.  

מידע, עדכונים ואפשרות לשלוח מכתבים לשרים דרך האינטרנט נמצאים באתר החדש שלנו:

www.hof-betzet.org

להצטרפות, יוזמות, הצעות ועדכונים – חפשו בפייסבוק – "להציל את חוף בצת הדקה ה-99"

 ועד הפעולה של תושבי הגליל המערבי להצלת חוף בצת

אלמוג -  050-2166254, איריס -  052-4570546   רחל – 054-5544978  , אמיר – 052-3237614

 

 

----------------------------------------------

תמונת מצב ינואר 2010

 

לשוחרי חוף בצת שלום

מחויבים לכל תומכינו ולשוחרי החוף אנו מבקשים לעדכן אתכם במתרחש בשנה האחרונה ולבקש מכם שוב סיוע דחוף. אנו מקווים להמשך תמיכתכם במאבקנו אך מתנצלים מראש על פנייה זו.  

בדצמבר 2008 נחרדנו לגלות את מחטף חוף בצת מכירתם ע"י מנהל מקרקעי ישראל של 206 דונם מהחוף ליזמי נדל"ן, תוך "החייאת" תוכנית יותר גדולה שפג תוקפה, להקמת 3 כפרי נופש ומתחמי מסחר על אחד החופים הפסטורליים והיפים בישראל, ואתר טבע ונופש עממי אהוב על תושבי הגליל המערבי בפרט ואזרחי המדינה בכלל. עצומה של למעלה מ-25 אלף חתימות, הפגנה מרובת משתתפים בחוף, חשיפה תקשורתית מכובדת -  ושנה מאוחר יותר – חוף בצת עדיין בסכנה.

·         מה בכל זאת קרה במהלך השנה האחרונה?

בעקבות המאבק ציבורי נסוגו היזמים מכוונתם לבנות בחוף וביקשו ממנהל מקרקעי ישראל להשתחרר ממכרז חוף בצת בתמורה לקרקע חלופית שוות-ערך במקום אחר. לאחר מו"מ מתמשך ולחצים מטעם מטה המאבק, הסכים המינהל לבצע עסקת חליפין כזו – אך חזר בו מהסכמתו בשל התערבות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אשר סבר כי צעד זה אינו ראוי. בעקבות התערבות זו נפסק המו"מ והיזמים מאיימים להתחיל לאלתר בבנייה בחוף.

עקב הפסקת המו"מ נעשו פעולות רבות ושונות ע"י הגופים השותפים למטה המאבק – החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין – הכוללות בין השאר פניות לשר להגנת הסביבה התומך בעמדתנו, לרשויות התכנון ולמבקר המדינה. ליזמים שזכו במכרז הועבר מטעמנו מסר ברור כי הפסקת המו"מ מבחינתנו אין משמעותה ויתור על חוף בצת ומטה המאבק ימשיך בהתנגדותו לבנייה עד ביטול המכרז וביטולה של תכנית הפיתוח.

נכון לעכשיו

איום הבנייה בחוף חוזר להיות תקף, למרות ההתנגדות האזרחית, נסיגת היזמים והיענות המינהל לפנייתנו. אנו סבורים כי השלמת המו"מ אפשרית במידה והממשלה תתערב בו ותנחה את מינהל מקרקעי ישראל להשלימו בשל האינטרס הציבורי.

·         במה אתם יכולים לסייע?

כדי להביא להצלחת המאבק עלינו להשלים את המלאכה בה התחלנו, ולהפעיל לחץ נוסף על מקבלי ההחלטות. לשם כך אנו פונים אליכם, תושבי הגליל המערבי אשר חתמו על העצומה והשתתפו בהפגנה, כדי שתסייעו לנו בפעולות הבאות:

א. משלוח מכתבים או מיילים רבים ככל האפשר אל השר להגנת הסביבה גלעד ארדן (במייל sar@sviva.gov.il או בפקס 6535958 - 02 ), כדי לחזק אותו בעמדתו התומכת ולדרבן אותו להעלאת הנושא בישיבת ממשלה, ואל חבר הכנסת דוד אזולאי, יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת (במייל dazulay@knesset.gov.il או פקס 02-6753908), להעלאת הנושא לסדר היום של הועדה. אנו מצרפים בזאת נוסחים בסיסיים למכתבים לנוחיותכם אך תוכלו לשנותם ולהתאימם לשפתכם שלכם.

לתשומת לבכם: לא כדאי להעביר את תבנית המכתב כלשונה. רצוי לשנות, לגוון, להוסיף נימה אישית, אך לא להאריך מדי. חשוב לחתום בשם המלא, לרבות עיסוק ומקום מגורים. הדבר משדרג את אמינות הפנייה.

להלן קישור לתבניות לנוסחי המכתבים

אנא מכם - אל תדחו זאת למועד מאוחר והעבירו גם לאנשים נוספים – ילדים, נוער ומבוגרים. ככל שנציף את האישים הנ"ל כך נעזור לשמור את הנושא בעדיפות בולטת וניתן רוח גבית למאמצים נוספים הנעשים מאחורי הקלעים.

(נשמח כמובן אם תוכלו להודיע לנו, לצרכי הערכה ומעקב, לכתובת hofbetzet@gmail.com, למי, מתי, לאן וכמה שלחתם).

ב. פעילות מחאה במקרה של תחילת בנייה. אנו זקוקים למתנדבים ל"צוות כוננות", במידה ויידרש להפגין מיידית בחוף, אם וכאשר הטרקטורים והגדרות של היזמים יצוצו שם. אנא שלחו לכתובת המייל הנ"ל, (או הודיעו לאלמוג בטלפון 2166254 - 050)  שם ומספר טלפון להתקשרות, במידה ואתם מוכנים להיות "מוקפצים" לפעילות מסוג זה, שתהיה מלווה כמובן בכיסוי תקשורתי ותחזיר את הנושא לסדר היום הציבורי מחדש.

 בתודה ובברכה,

 ועד הפעולה להצלת חוף בצת

 


חדש !
 

אוגוסט 2011 –       עדכון מצב, אוגוסט 2011

ינואר 2010 –       הוספת ארכיון: דפי מידע, כתבות ומכתבים

ינואר 2010 –       תבניות למכתבים מהציבור לשר גלעד ארדן ולח"כ דוד אזולאי

דצמבר 2009 -     פניות לגורמים שונים

נובמבר 2009 -     "המו"מ עולה על שרטון....."  (כתבה)

 


 חוף בצת

 

 

 עמוד הבית | אודותינו | קישורים | צרו קשר
ועד הפעולה להצלת חוף בצת , מייל:
Hofbetzet@gmail.com   אתר:  http://naen.timba.info/betset