English


        העמותה למען איכות סביבה וחיים בנהריה


דף הבית מי אנחנו ?מה קורה אסבסט שמירת חופים הגנת העץ מעורבות גן ירוק הצטרפות צרו קשר

 

מכתב לראש העירלכבוד                                                                                                             1.10.06
מר ז'קי סבג -ראש עיריית נהריה
ככר העיריה שדרות הגעתון
נהריה


א.נ

הנידון : חוף הים נהריה


1. העמותה לאיכות חיים וסביבה בנהריה והגליל המערבי הקימה צוות מיוחד המתמקד במצב חופי נהריה והגליל המערבי . מטרת הצוות הנה לפעול לשם שמירה על החופים ושיקומם מתוך שיתוף פעולה עם הרשויות .

אנו מאמינים כי חוף הים הנו אחד המשאבים החשובים ביותר לתושבי נהריה המבקרים בה ובחופי הגליל המערבי. כל תוכנית המבקשת למשוך תיירים ונופשים לאזורנו שהוא מן היפים בישראל חייבת לשים דגש מיוחד על טיפוח החוף.

חופי נהרייה והגליל המערבי הנם מן היפים והמיוחדים בישראל. לאורכם קיימת צמחייה חופית עשירה ובסמוך לחופים קיימות שמורות טבע ימיות ייחודיות .

אם נשכיל לשמר את ערכי הטבע בחוף ולשקם את קטעי החוף הטעונים שיקום נוכל להפוך את חופי נהריה למוקד משיכה לכל תושבי ישראל ואף לתיירים, לצערנו זה אינו המצב כיום.

2. יש לומר את הדברים באופן גלוי מצב החופים בעיר כיום הוא רע ! להלן נסקור את שורת המפגעים הקשה ההופכת את הטיול לאורך החופים לחוויה בלתי נעימה וגרוע מכך.

א. אזור הטיילת בקטע שבין שדרות הגעתון לרחוב קפלן סובל מבעיות קשות של לכלוך, אשפה,חסימות חוף הים על ידי קוביות בטון, מערומי סלעים וגדר מכוערת . הפאבים באזור זה השתלטו בפועל ובאופן בלתי חוקי על חלק גדול מקו החוף והקימו בו במות וכן פיזרו בו כסאות .

ב. קטע הטיילת הנ"ל שהיה אמור להיות חלון הראווה של העיר , יוצר בפועל חששות כבדים מכל פיתוח נוסף. החשש העיקרי הוא שהטיילת המתוכננת מרחוב קפלן ועד שבי ציון תראה כהעתק של הטיילת הנוכחית.

ג. בית הקברות מורחב באופן בלתי חוקי לכיוון הים וגוזל שטחים חיוניים של החוף. אם עיריית נהריה, עקב מחדליה, לא הצליחה להכשיר אתר חילופי עליה לחכור, כפתרון זמני שטחי קבורה מרשויות אחרות ולא להמשיך ולהרחיב לכיוון הים את בית העלמין הקיים.

ד. קטע החוף שבין רחוב קפלן לגבול שבי ציון בו אמורה להיבנות הטייל החדשה הנו מזבלה בה מצטברים אשפהפ ופסולת בניין. למרות שמתוכננת במקום עבודת פיתוח הטיילת אין כל הצדקה להזנחה .

3. הפעולות שיש לנקוט בדחיפות הן:

א. ניקיון יסודי של החוף ופינוי פסולת ואשפה. המרת שקיות הניילון לאיסוף אשפה בפחים קשיחים.

ב. אכיפה נוקשה של חוקי הניקיון.

ג. הפסקה לאלתר של הרחבת בית העלמין ומציאת פתרון זמני ,עד להכשרת בית העלמין החלופי בבתי עלמין של רשויות אחרות.

ד. פינוי דחוף של כל מכשולי המעבר בחוף לרבות גדרות,סוללות עפר ,סלעים וקוביות הבטון

ה. אכיפת הוראות התכנון והריסת כל הבמות והמתקנים שהוקמו על החוף באופן בלתי חוקי .


4. כידוע באזור החוף שבין רחוב קפלן לשבי ציון עתידה להיבנות הטיילת החדשה לאחר שאושרה ובכפוף לתנאים הידועים. העמותה תיבחן מקרוב את הבניה ואת התאמתה לתוכניות שאושרו ולא תהסס לפעול נגד כל חריגה . יחד עם זאת אנו מקווים שהבניה תושלם ללא כל חריגות וקודם לכך יבוצעו התנאים שהוצבו להקמת הטיילת הדרומית כמו פינוי הר הזבל, הרחבת קו החוף,הריסת הקיר בטיילת שז"ר ועוד..

5. אנו חוזרים ומדגישים כי עד אשר יושלמו עבודות הקמת הטיילת הדרומית אין כל סיבה שאזור החוף יראה כגל אשפה,כפי שהוא נראה כיום. עיריית נהריה המשקיעה הרבה בניקיון העיר אינה עושה כמעט דבר לנקות קטע חוף זה. אנו רואים יום יום כיצד החוף מכוסה אשפה ובקטעים מסוימים אף מושלכת בו פסולת בניין

6. פעולות לשיקום הניקיון והחזרת החוף למצבו הטבעי נדרשות גם בקטע הצפוני בחוף. כמו כן מומלץ כי חלק מאזור החוף ישמש כגן טבעי לצמחיית החופים ,מה שיכול להוות מוקד משיכה חינוכי לתושבים ולאורחים.

7. הואיל וקטע החוף הצפוני, באזור שמול אזור התעשייה ועד חוף אכזיב סובל ממספר מפגעים ובראש ובראשונה מפסולת אסבסט שנקברה שם. יש לנקוט פעולה יעילה בשיתוף המשרד לאיכות הסביבה ,לבדיקת היקף המפגעים ואפשרויות פינוי או כיסוי פסולת האסבסט באופן שהשהות באזור לא תסכן את המבקרים. ניתן ואפשר לשקם את אזור החוף הצפוני .

8. קיימת מגמה מדאיגה של יזמים המבקשים להגדיל את צפיפות הבניה למגורים באזור 300 מטר מקו המים ולבטל את הקצאת השטחים לתיירות . למותר לציין כי נתנגד לניסיונות אלו באמצעים החוקיים העומדים לרשותנו. אין לאפשר כל בניה לגובה באזור החוף ואין להרשות כל הגדלה של שטחי הבניה למגורים.

9. העמותה לאיכות חיים וסביבה בנהריה וצוות החופים שלה ישמחו לסייע לעירייה בכל פעולה חיובית לשיקום ושימור חופי נהריה.מאידך לא נהסס לפעול נגד תוכניות ופעולות שאינן עולות בקנה אחד עם מגמה זו. אנו סבורים כי מן הראוי לקיים שיתוף פעולה לטובת העיר ולהימנע מצורך בעימותים משפטיים כפי שהיה בעבר.10. בהזדמנות זו אנו מברכים על תחילת פעולתו של מכון טיהור השפכים. לא נהסס לתמוך ולשבח כל פעולה חיובית של העירייה בעתיד שכן אנו מאמינים שיש לנו מטרה משותפת .


העתק: חברי מועצת עירית נהריה .
שר הפנים
השר להגנת הסביבה
מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה.
החברה להגנת הטבע
רשות שמורות הטבע


בכבוד רב
צוות חופים
העמותה למען איכות סביבה וחיים בנהריה
ת.ד. 1019 נהריה 22110
פקס: 049574449
מייל: aqlen.il@gmail.com
 

 

שמירת חופים - ראשי
? מה קורה
פעילויות שלנו
מעשה בצבה
מכתב לראש העיר
טיילת עין שרה
עמדתנו על טיילת עין שרה
חוק חופים
תערוכת צילום
שמירת חופים - קישורים

 

מפת האתר  | אודות האתר  |  כתוב לנו  |  עזרה  |  עמוד הבית | רשימת תפוצה | קישורים  | ENGLISH
העמותה למען איכות חיים ואיכות סביבה נהריה, כתובת: ת.ד. 1019 נהריה 22110 , טלפקס: 9574449 –0
4  ,
דואר אלקטרוני:
aqlen.il@gmail.com  אתר: http://naen.timba.info